Dieta a aktywność fizyczna

By 28 lutego 2023SPORTOWCY

Ruch i właściwa dieta to dwa czynniki, które w znaczący sposób wpływają na stan naszego zdrowia. O czym powinniśmy pamiętać, gdy trenujemy?

Bez względu na to, na jaką dyscyplinę sportu się zdecydujemy, powinniśmy uczynić zbilansowaną dietę częścią naszego życia. Dieta to nasze paliwo, które dostarcza nam niezbędnych elementów do tego, byśmy mogli właściwie funkcjonować. Dieta wpływa również na naszą regenerację po treningu oraz masę mięśniową.

Szczególne potrzeby
Odpowiednia dieta jest wskazana w przypadku każdej osoby, jednak sportowcy potrzebują jej szczególnie. Jeśli ćwiczymy, powinniśmy zadbać nie tylko o jakość, ale i ilość spożywanych przez nas posiłków. Powinny być to przede wszystkim niskoprzetworzone posiłki, z dużą ilością warzyw oraz nieco mniejszą ilością owoców. Nie zapominajmy też o produktach mlecznych i źródłach białka w postaci mięsa, ryb, jajek i roślinach strączkowych. Wartościowe są również tłuszcze roślinne w postaci oliwy z oliwek i orzechów. Powinniśmy spożywać 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4 godzinnych.

Dlaczego warto dbać o dietę
Odpowiednia dieta sprawi, że będziemy mieli więcej energii, ale wpłynie też na stan naszego mózgu i koncentrację. Właściwa dieta wraz z wysiłkiem fizycznym wpływa też pozytywnie na stan naszej odporności i stanowi prewencję w przypadku wielu chorób. Połączenie ruchu i diety daje naprawdę wspaniałe efekty. Pamiętajmy też o tym, że w przypadku uprawiania sportu, nasze zapotrzebowanie kaloryczne się zwiększa. Dzięki częstszym posiłkom możemy zjeść mniej i unikniemy niepotrzebnego obciążenia przewodu pokarmowego. Przy czym ostatni posiłek warto zjeść na 2-3 godziny przed rozpoczęciem treningu. Unikniemy w ten sposób dyskomfortu. Dbajmy o różnorodność produktów, których używamy, tak dostarczymy organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Picie wody
Właściwe nawodnienie to kolejny ze składników zdrowej diety, który zapewnia właściwe funkcjonowanie organizmu. Zaleca się wypijanie dziennie przynajmniej półtora litra wody. Jeśli jednak ćwiczymy intensywnie, to trzeba zwiększyć tę ilość. Trzymajmy butelkę z wodą niedaleko, dzięki temu nie będziemy zapominać o tej konieczności. Zabierajmy ją z sobą na treningi. Może być to Muszynianka, która świetnie uzupełni niedobory składników mineralnych. Pośród wskazanej liczby litrów zapotrzebowania możemy uwzględnić soki owocowe i warzywa oraz zupy.