Czym jest trening mobility i dlaczego warto go uprawiać?

By 19 czerwca 2019SPORTOWCY

Trening mobility zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju, wciąż jednak wiele osób nie wie, co oznacza to pojęcie. Czym więc tak właściwie jest i o czym powinniśmy pamiętać, uprawiając go?

Z języka angielskiego słowo „mobility” znaczy tyle, co ruchliwość. W treningu wiąże się ona z optymalnym zakresem ruchu w stawie – na tym właśnie polegają ćwiczenia kryjące się pod tą nazwą. Do ich przeprowadzenia wykorzystuje się gumy oporowe, TRX, wałki i piłki do masażu, które pozwalają pogłębić zakres ruchu.

Zaleca się, aby aktywność tego rodzaju wykonywać jako osobny trening. Trwa to około 40 minut i pomimo niskiej intensywności wpływa na zmęczenie mięśni i ścięgien. Z tej przyczyny organizm potrzebuje nieco czasu na regenerację. Mobility może w niektórych przypadkach stanowić część rozgrzewki. Wtedy poświęcamy około 2-3 minut danej strukturze ciała, co zwiększa zakres ruchu i pozwala na wykonanie w pełniejszej rozpiętości ćwiczeń siłowych.

Podczas opisywanego treningu używa się między innymi wspomnianych rollerów, które masują nasze mięśnie oraz ścięgna. Elementy takich ćwiczeń znajdziemy między innymi w stretchingu, który sprzyja rozciąganiu przykurczonych partii ciała. Z kolei mobility z rollerem skraca czas występowania zakwasów. Można użyć też gumy oporowej – metoda ta wykorzystuje ruchy translatoryczne naszych stawów, co pozwala na stworzenie lepszych warunków dla ruchu i zwiększenie jego zakresu.

Mobility przyspieszy regenerację po wysiłku, zmniejszy ból mięśni, zapewni szybszy powrót do sportu po przerwie czy kontuzji. Poleca się go również osobom, które spędzają długie godziny siedząc przy biurku, co prowadzi do zmniejszenia ruchomości ciała. Wpływa także na rozciąganie mięśni, ścięgien i więzadeł. Nie zapominajmy, że aby ćwiczenia przynosiły efekt, taka aktywność nie może być jednorazowa. Dzięki systematycznemu przeprowadzaniu gimnastyki dbamy nie tylko o fizjologiczny zakres ruchu, ale także stanowi to podstawę dla budowania siły i sprawności fizycznej oraz zwiększa odporność na kontuzje.

Jak zawsze, podczas uprawiania sportu, należy pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu. Sięgajmy regularnie po naturalną wodę mineralną, taką jak Muszynianka, a przełoży się to z pewnością na zwiększenie naszej wydajności podczas treningu.