Czym jest pilates?

By 20 lutego 2019SPORTOWCY

Pilates to rodzaj aktywności fizycznej, która łączy w sobie między innymi gimnastykę, jogę czy tai-chi. Dowiedz się, dlaczego warto ćwiczyć pilates. 

Ćwiczenia odbywają się przy spokojnej, relaksującej muzyce, pilates pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji, poprawia równowagę, koordynację ruchową, wzmacnia nasze ciało i rozciąga je. Ćwiczyć może każdy bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Aktywność ta polecana jest zarówno tym, którzy chcą poprawić kondycję fizyczną, jak i tym, którzy chcą uelastycznić ciało. Uczy też zachowania prawidłowej postawy na co dzień. Podstawę treningu stanowi precyzja, prawidłowe wykonywanie wdechów i wydechów podczas ćwiczeń, staranne powtarzanie, w których stawia się na jakość, a nie ilość. Dzięki koncentracji na wykonywanym ćwiczeniu uspokajamy się i skupiamy na na prawidłowym wykonaniu ćwiczenia. Koniecznie musimy także kontrolować ułożenie całego ciała. Ruchy powinny być wykonywane płynnie i starannie, oddychajmy świadomie, stabilizując centrum.

Pilates stanowi rodzaj uniwersalnego treningu, wzmacnia wszystkie mięśnie ciała, zapobiega bólom pleców wynikającym z siedzącego trybu życia, mimo to istnieje wąska grupa osób, dla których trening nie jest wskazany. Pilates to dobry wybór dla osób z problemami zdrowotnymi, i wadami kręgosłupa, pozwala wzmacniać mięśnie pleców i odciążyć kręgosłup. Ćwiczenia te angażują też rzadko przez nas używane mięśnie głębokie, które stanowią rusztowanie dla całej sylwetki i pomagają zachować postawę ciała. Pilates polecany jest też osobom zestresowanym, zmniejszając napięcia,  stopniowo pomaga wracać do sprawności po przebytych urazach. Tempo możemy dostosować do własnych możliwości i stopniowo je zwiększać.

Nie wymaga dobrej kondycji i formy, dlatego może go uprawiać nawet ten, kto nie lubi się ruszać. Jeśli w przeszłości nabawiliśmy się kontuzji lub przewlekle chorujemy, warto zapytać lekarza o pozwolenie. Uważać powinny też kobiety w ciąży. O sowich urazach warto poinformować też instruktora.