Czy warto podjąć współpracę z trenerem personalnym?

By 23 listopada 2018SPORTOWCY

Nie zawsze potrafimy samodzielnie przygotować swój plan treningowy. Nie każdy lubi tez ćwiczenia grupowe, co wtedy? Możemy zdecydować się na trening indywidualny pod okiem trenera personalnego, choć to rozwiązanie bywa droższe niż karnet na siłownię to jednak ma swoje zalety.

Rośnie zainteresowanie tego rodzaju treningami, rośnie więc i lista instruktorów personalnych, na co powinniśmy zwrócić uwagę i jaka jest rola trenera personalnego? Trener personalny, to osoba, której zadaniem jest ułożenie naszego indywidualnego planu treningowego. Podczas jego układania bierze on pod uwagę takie wskaźniki jak płeć, wiek, stopień zaawansowania czy możliwości. Dba on również o to, by treningi były wykonywane prawidłowo. Trener motywuje do ćwiczeń i regularnego odwiedzania siłowni. Może też podpowiedzieć w kwestii specjalistów jakimi są dietetycy czy odzieży sportowej.

Trener personalny powinien mieć wiedzę z zakresu anatomii czy fizjologii. Przed rozpoczęciem treningu powinien przeprowadzić z nami wywiad, dzięki któremu pozna nasz cel, dowie się więcej na temat naszych dotychczasowych kontuzji i pomoże w rozwiązaniu ewentualnych problemów. Trener personalny powinien wytłumaczyć nam również jak dane ćwiczenia wpływają na poszczególne partie naszego ciała. Trener personalny dobierze dla nas takie ćwiczenia, które będą dla nas właściwe, w oparciu o naszą wagę, stopień zaawansowania czy przebyte przez nas kontuzje. Dzięki temu wypracujemy nasze cele bezpiecznie. A wybrany przez nas cel będzie mierzalny i możliwy do wykonania. Dzięki regularnej kontroli nie ulegniemy też przetrenowaniu. Nie zawsze wiemy też do czego służą poszczególne maszyny na siłowni, dlatego trener personalny nam w tym pomoże. Będzie kontrolował też poprawność wykonywanych przez nas ćwiczeń. Trener personalny dobierze także poziom trudności ćwiczeń do naszego poziomu. Jeśli jesteśmy początkujący nie zasypie nas treningiem dla zaawansowanych, pomoże też podwyższyć poprzeczkę, gdy przyjdzie czas. Wzbudzi również motywację, kiedy my ją tracimy, każdy z nas miewa w końcu kryzysy, nie pozwala też na zbyt długa liczbę przerw, jak to czasami robimy ćwicząc samodzielnie, jego obecność zmobilizuje nas również do przychodzenia na siłownię. W końcu gdy jest brzydka pogoda nie zawsze chce nam się wyjść z domu. Dzięki niemu mimo tego wyjdziemy z domu, wiedząc, że ktoś czeka na nas na siłowni.  Trener personalny to też doskonałe rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z siłownią i nie wiedzą jak ćwiczyć. Trener personalny przyda się też, jeśli chcemy, by trening był jeszcze bardziej efektywny, a zarazem bezpieczny.

Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu podczas treningu. Muszynianka zapewni Ci odpowiednią porcję mikroelementów.