Co warto wiedzieć o zakwasach?

By 24 września 2018SPORTOWCY

Ból po intensywnym treningu często nikogo nie dziwi, traktujemy zakwasy jako coś naturalnego, a jednak niektórych zniechęca do kolejnych ćwiczeń. Oto kilka informacji, które powinniśmy wiedzieć na temat zakwasów.

Zakwasy zwykło utożsamiać się z kwasem mlekowym, substancją uwalnianą do organizmu w wyniku przemian metabolicznych, jego nadmierna kumulacja wiąże się z tym, że przekroczyliśmy podczas wysiłku próg beztlenowy. Kwas powoduje obniżenie pH mięśni i zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej. Ból jest zaś konsekwencją niedokrwienia i niedotlenienia pracujących mięśni. Co ciekawe jednak stężenie kwasu mlekowego w organizmie jest najwyższe na około 5 minut po treningu, a później po dwóch godzinach wraca on do normy. Tymczasem mówiąc o zakwasach mamy na myśli ból, który pojawia się dzień lub dwa po treningu. Czym on jest spowodowany? Popularne zakwasy to nic innego jak zespół opóźnionego bólu mięśniowego, który ujawnia się pomiędzy 24 – 72 godzinami od zakończonego treningu. Jest on konsekwencją mikrourazów włókien mięśniowych, do których doszło w trakcie wysiłku. DOMS jest naturalną reakcją organizmu na podejmowanie nowych ćwiczeń lub poziom trudności i obciążenia, z którym nie mieliśmy dotychczas do czynienia. Z każdą kolejną wizytą na siłowni będzie nam łatwiej. Jeśli jednak dni mijają a ból nie, to może być kontuzja, dlatego nie lekceważmy przedłużającego się bólu i udajmy się do lekarza.

W jaki sposób możemy zapobiec bólowi lub poradzić sobie z nim, jeśli już się pojawi? Przede wszystkim zadbajmy o prawidłową rozgrzewkę, odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń pozwoli wydłużyć i uelastycznić mięśnie oraz pobudzić aparat ruchowy do pracy. Tym sposobem zmniejszymy też ryzyko wystąpienia kontuzji. Ryzyko wystąpienia bólu spada też w przypadku wykonywania regularnych ćwiczeń, mięśnie przyzwyczajają się bowiem do wysiłku. W regeneracji pomóc może nam ciepła kąpiel wizyta w saunie oraz sen. Warto też zadbać o przerwę po intensywnym treningu. Podczas treningu nie zapominaj też o nawodnieniu, pomoże nam w nim naturalna woda mineralna Muszynianka. Zadbajmy też o dietę bogatą w tłuszcze, węglowodany i białko, pozwoli to organizmowi zregenerować się.