Bieganie wiosną

By 19 kwietnia 2019SPORTOWCY

Nadeszła wiosna! To czas, w którym wiele osób decyduje się na rozpoczęcie ulubionych aktywności fizycznych. Ta pora roku sprzyja także biegaczom, również tym, którzy po raz pierwszy postanowili zacząć uprawiać ten rodzaj sportu.

Niektórzy biegają przez cały rok — niestraszny im śnieg, deszcz czy wiatr. Co jednak z osobami, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem? O czym powinny pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Wiosenne poranki i wieczory potrafią być naprawdę chłodne. Popołudnia to już zupełnie co innego. W ciągu dnia temperatura szybuje w górę i robi się naprawdę przyjemnie. Z tej przyczyny inaczej ubierzemy się, biegając rano, a inaczej w południe. Wybierając strój, pamiętajmy o tym, by się nie przegrzać! Podczas treningu nasze ciało się rozgrzewa, więc zawsze należy ubrać się trochę chłodniej, niż wskazuje na to nasza spoczynkowa temperatura ciała.

Rano lub wieczorem, gdy temperatura nie przekracza 10°C zaleca się założenie spodni i koszulki z długim rękawem oraz opcjonalnie bezrękawnik — w przypadku wolnej przebieżki. W razie deszczu może się przydać lekka, wodoodporna kurtka, która ochroni nas przed zmoknięciem. Jeśli decydujemy się na szybkie tempo, zamiast długich spodni możemy ubrać krótkie legginsy lub spodenki. Dobrym pomysłem może się też okazać założenie krótkiego rękawa oraz bluzy na wierzch. W czasie treningu może doskwierać nam też wiatr, który znacząco obniża odczuwaną temperaturę. W takim przypadku postawmy na odzież termiczną.

Jeśli biegamy w ciągu dnia, gdy temperatura przekracza 10°C, wystarczy nam krótki rękaw i krótkie spodenki. W słoneczne dni pamiętajmy o nakryciu głowy. Czapka przyda się również, gdy jest zimno, zapewniając komfort termiczny. Jesienią i zimą biegajmy w takiej, która zakryje nam uszy, a latem w czapce z daszkiem.

Podsumujmy, co powinno znaleźć się w szafie biegacza? Przede wszystkim bluza z długim rękawem. Materiał, z którego jest wykonana, powinien być lekki i oddychający. Przydatne będą legginsy trzymające temperaturę, ich długość dobieramy według własnych preferencji i pór roku. Pomyślmy o bezrękawniku — ochronimy nim korpus przed wychłodzeniem, a jednocześnie zapewnimy sobie dobrą wentylację. Nie powinno zabraknąć też kurtek. Jedna posłuży nam zimą, druga, lżejsza, wiosną i latem. Nie zapomnijmy również o butach, niech będą wygodne i specjalnie przeznaczone do biegania.

Strój zawsze powinien zapewnić nam komfort termiczny, zapobiegając wyziębieniu, a także przegrzaniu. Oprócz właściwego ubioru zadbajmy o prawidłową dietę, bogatą w witaminy i składniki mineralne oraz właściwe nawodnienie. Niedobory wody uzupełnijmy, pijąc Muszyniankę.