Aktywność sportowa podczas smogu

By 28 listopada 2018SPORTOWCY

Bieganie na świeżym powietrzu jest zdrowe, tak przynajmniej się przyjęło. Są jednak wyjątki, na przykład wtedy, gdy jakość powietrza nie pozwala na takie aktywności, dlatego zawsze w pierwszej kolejności dowiedzmy się, czy jakość powietrza pozwala na bezpieczne uprawianie sportu.

Każdy kto ćwiczy doświadcza korzyści płynących z aktywności fizycznej. Lepsza kondycja, sprawność, endorfiny. Sport chroni nas też przed chorobami sercowo-naczyniowymi, zapewnia też lepszy wygląd i samopoczucie. W okresie smogowym stoimy przed wyborem czy zbagatelizować ostrzeżenie i ćwiczyć mimo to, czy też wybrać zamkniętą przestrzeń siłowni w której powietrze bardzo często jest filtrowane? Trenując na świeżym powietrzu często doskwiera nam silny kaszel. Jeśli wybieramy aktywność na zewnątrz to wybierzmy park, najlepiej rano. Przy joggingu czy spacerze przyda się maseczka antysmogowa. Niestety przy bardzo intensywnym treningu maska taka może zabrać nieco tlenu. Dlatego to kwestia wyboru. Odradza się jednak trening o poranku niedaleko ulicy, ponieważ wdychamy spaliny, które emitowane są przez samochody. Podrażniamy w ten sposób gardło i oskrzela.

Niestety aktywność fizyczna na smogu niesie ze sobą pewne zagrożenia, notoryczne zatruwanie się powoduje gorsze samopoczucie, bóle głowy, zwiększa podatność na infekcje, a w dalszej perspektywie podnosi ryzyko zachorowań na nowotwory, choroby serca i dróg oddechowych. Podczas biegania zwiększamy częstotliwość oddechu, więc podczas treningu pochłaniamy więcej niebezpiecznych związków, z każdym wdechem razem z tlenem wciągamy spore ilości ozonu, tlenku węgla, dwutlenku azotu, pyłu czy ołowiu. Przeciwdziałając negatywnemu wpływowi smogu na nasze zdrowie z pomocą przychodzi nam też dieta, która może pomóc nam zwiększyć naszą odporność i skuteczniej oczyścić organizm z toksyn. Podstawą jest tu zawsze zdrowe odżywianie i odpowiednio zbilansowana dieta. W naszej diecie nie powinno zabraknąć aronii, świeżych soków czy innych składników, które zawierają antyoksydanty i zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Nie zapomnijmy też o odpowiednim nawodnieniu, regularnie pijmy Muszyniankę, usprawni ona usuwanie toksyn z naszego ciała.