Wpływ aktywności fizycznej na rozwój nastolatka

Ruch zalecany jest każdemu, również młodzieży. Wpływa na jej rozwój fizyczny oraz emocjonalny. Jakie jeszcze korzyści płyną z uprawiania sportu w młodym wieku?

Ćwicz na zdrowie

Rekreacja pełni ważną funkcję w życiu młodych ludzi, kształtuje zdolności przywódcze oraz empatię. Naukowcy twierdzą też, że zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń emocjonalnych, a jak wiadomo, są one dość powszechne w okresie dorastania. Ćwiczące nastolatki zwracają większą uwagę na dietę, czy dobre nawyki. Dzięki temu spada na przykład ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Aktywność zwiększa również odporność i poprawia koncentrację.

Gimnastyka koryguje wady postawy. Wpływa na ogólny stan zdrowia dziecka oraz przekłada się na elastyczność stawów i zmniejsza łamliwość kości. Sport dotlenia komórki i mózg oraz pobudza układ oddechowy. Na dodatek nastolatki wiele godzin spędzają w jednej pozycji, siedząc w szkolnych ławkach czy przed komputerem. Właśnie dlatego ruch jest tak ważny, a ciało go uwielbia.

Więcej niż rozwój

Sport wpływa jednak nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na psychikę. Regularna aktywność rozwija odpowiedzialność — dziecko uczy się wypełniania podjętych zobowiązań. Ruch jest też zdrowym sposobem na spędzanie wolnego czasu, który na dodatek pozytywnie wpływa na kontakty społeczne. Nasz podopieczny uczy się komunikować z innymi oraz tego, jak znosić porażki, czy przyjmować krytykę i działać zespołowo. Rekreacja pozwala zniwelować stres i odpocząć po całym dniu siedzenia, znacznie szybciej niż w czasie odpoczynku biernego. Uprawianie sportu w młodym wieku zwiększa szansę na to, że nastolatek w przyszłości będzie kontynuował ten zdrowy nawyk.

Jeśli chcesz zachęcić młodzież do wysiłku fizycznego, przyzwyczajaj ją do niego już od najmłodszych lat. Uprawiaj wraz z nią różne dyscypliny sportowe i wytłumacz, jakie korzyści płyną z ruchu. Nie zapominaj, że to my, dorośli, mamy duży wpływ na kształtujące się nawyki młodego człowieka. Podczas wysiłku pamiętaj też o właściwym nawodnieniu. Zadbaj o to, by Muszynianka była zawsze pod ręką.