Oznaki odwodnienia organizmu

By 8 stycznia 2020MŁODZIEŻ

Nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne. Należy o nim pamiętać każdego dnia. Dzięki regularnemu piciu wody zdołamy uniknąć dolegliwości, które mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Poniżej podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze oznaki odwodnienia.

Pierwsze oznaki odwodnienia

Podstawowym sygnałem mówiącym o niedoborze wody w organizmie jest uczucie pragnienia. To znak, że jak najszybciej należy uzupełnić płyny. Najlepiej wybrać do tego wodę mineralną. Kolejną oznaką może być zmiana koloru moczu. Pamiętaj, że powinien mieć on lekko żółtą barwę – to znak, że organizm jest odpowiednio nawodniony.

Odwodnienie może się też przejawiać nieustającym uczuciem senności i zmęczenia. Oprócz tego złe samopoczucie i bóle głowy także są wskazanie do uzupełnienia niedoboru płynów. Woda wpływa na wiele aspektów naszego ciała, również na stan naszej skóry. Suchość i złuszczanie się naskórka może oznaczać niewystarczające nawodnienie. Podobnym znakiem jest opuchlizna. Organizm zaczyna wtedy gromadzić wodę w przestrzeniach międzykomórkowych, żeby zachować ją na później.

Woda dla sprawnego mózgu

Mózg każdego z nas składa się w 75-85% z wody. Naukowcy wskazują, że nawet niewielki niedobór płynów w organizmie ma znaczący wpływ na zdolności intelektualne, a narażenie na stres dodatkowo obniża poziom magnezu w organizmie, prowadząc do jego szybszego odwodniania. Z biologicznego punktu widzenia brak wody wpływa negatywnie na działanie pompy sodowo-potasowej – odpowiedzialnej za przewodzenie elektryczne impulsów nerwowych. Do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni, a tym samym zdolności koncentracji i uczenia się, konieczny jest właściwy potencjał błony komórkowej. Jak go utrzymać? To bardzo proste – pij każdego dnia odpowiednią ilość naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka.

Zwiększona kreatywność, prędkość reakcji, a także lepsza koncentracja, to tylko niektóre z zalet, jakie otrzymujemy dzięki dbałości o odpowiednie nawodnienie. Jeśli więc jesteśmy na feriach, nie zapominajmy, że oprócz zwykłego odpoczynku już wtedy warto przygotować się na kolejne szkolne wyzwania, które będą udziałem naszego mózgu – zwłaszcza że tak niewiele to kosztuje. Wystarczy wyciągnąć rękę po butelkę Muszynianki, która zawiera potas i magnez.