Na dobre myślenie

By 8 sierpnia 2018MŁODZIEŻ

Sierpień, plaża, jezioro – wakacje pełną parą! Na chwilę odstawiamy stres na bok i zamieniamy codzienne, szkolne zmagania na regenerowanie sił, pozwalając sobie na zasłużony odpoczynek. Czy jednak zwykły wypoczynek wystarczy, by po przerwie wrócić zarówno w świetnej formie fizycznej, jak i z głową pełną pomysłów?

Warto zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mięśnia, o którego pielęgnacji tak często zapominamy, a to przecież nasz mózg. Jak często dbamy o niego świadomie (i nie tylko podczas upałów) dostarczając odpowiedniej ilości wody?

Mózg każdego z nas składa się w 75-85% z wody. Naukowcy wskazują, że nawet niewielki niedobór płynów w organizmie ma znaczący wpływ na zdolności intelektualne, a narażenie na stres dodatkowo obniża poziom magnezu w organizmie, prowadząc do jego szybszego odwodniania. Z biologicznego punktu widzenia brak wody wpływa negatywnie na działanie pompy sodowo-potasowej – odpowiedzialnej za przewodzenie elektryczne impulsów nerwowych. Do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni, a tym samym zdolności koncentracji i uczenia się, konieczny jest właściwy potencjał błony komórkowej. Jak go utrzymać? To bardzo proste – pijąc każdego dnia odpowiednią ilość wody bogatej w składniki mineralne.

Zwiększona kreatywność, prędkość reakcji, a także lepsza koncentracja, to tylko niektóre z zalet, jakie otrzymujemy dzięki dbałości o odpowiednie nawodnienie. Jeśli więc jesteśmy na wakacjach, nie zapominajmy, że oprócz zwykłego odpoczynku już wtedy warto przygotować się na kolejne wyzwania, które będą udziałem naszego mózgu – zwłaszcza, że tak niewiele to kosztuje. Wystarczy wyciągnąć rękę po butelkę wody z odpowiednią zawartością potasu i magnezu (jak Muszynianka).

Potas – przyspiesza prędkość przesyłania impulsów elektrycznych i pobudza neurony, przez co myślenie staje się sprawniejsze i bardziej efektywne.

Magnez – odpowiedzialny za funkcjonowanie układu nerwowego. Istotny przy wykonywaniu trudnych zadań intelektualnych i przyswajaniu wiedzy.