Jak walczyć z brakiem pewności siebie?

By 28 sierpnia 2019MŁODZIEŻ

Tak często słyszymy, że dzisiejsza młodzież nie ma wystarczająco dużo wiary w siebie. Czy Ty również zaliczasz się do tej grupy? Nie czujesz się komfortowo, gdy znajdujesz się w centrum uwagi? Poznaj kilka sposobów na zbudowanie większej pewności siebie.

 

Zrób listę wad i zalet

Na początek postaraj się przemyśleć swoją sytuację i zastanów się, z czym masz największy problem. Czy jest to trudność w poznawaniu nowych znajomych, czy raczej strach przed wygłaszaniem referatu przy całej klasie? Dobrze przemyśl, jakie są Twoje wady i zalety, a potem spisz je na kartce. Następnie postaraj się sięgnąć pamięcią wstecz i odkryć przyczyny plusów i minusów, które w sobie widzisz. Jeśli poznasz ich źródło, będzie Ci łatwiej zrozumieć samego siebie.

Nieoczywiste wnioski

Wyciągnij wnioski z przemyśleń nad sobą i spróbuj każdą wadę przeinaczyć w zaletę. Co, jeśli niektóre minusy, które w sobie dostrzegasz, wcale nimi nie są i nie ma ich tak wiele, jak Ci się wydaje? Zastanów się, jak negatywne cechy zamienić w swoje mocne strony. Być może to jest dla Ciebie klucz do zbudowania pewności siebie. Gdy uda Ci się to zrobić przynajmniej z częścią wad, to już duży sukces!

Przede wszystkim jednak pozostań sobą. Nasza porada ma celu pomóc Ci lepiej poznać siebie, a nie nakłaniać do kopiowania innych. Oczywiście warto czerpać z dobrych wzorców, ale uwierz nam, że prawdziwe poczucie własnej wartości zyskasz, wypracowując autorski styl bycia.

Otwórz się na innych

Jeżeli spotkasz kogoś, kto pierwszy nawiąże z Tobą kontakt, nie panikuj, ale postaraj się podtrzymać znajomość. To może być początek nowej, wielkiej przyjaźni. Spróbuj też jako pierwszy wyciągnąć rękę i potraktować to jako formę terapii. A może jest ktoś, kto tak samo jak Ty jest nieśmiały i niepewny? Możesz dać przykład takiej osobie i stać się dla niej wsparciem. Z czasem to ona będzie też podporą dla Ciebie.

Pamiętaj jednak, aby stosując się do naszych porad, nie stać się aroganckim. To nie ma nic wspólnego z pewnością siebie i spowoduje, że będziesz uważał się za lepszego od innych. Arogancja jest pułapką, która może sprawić, że staniesz się nielubiany i tak naprawdę uczyni Cię słabszym.

Wiara w siebie jest podstawą zdrowia psychicznego. Jak wiadomo, w zdrowym ciele zdrowy duch! Zadbaj także o aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę, które dodadzą Ci energii do działania. Na towarzyszkę zmagań z własnymi słabościami, poleca się naturalna woda mineralna Muszynianka, która pomoże Ci zadbać o regularne nawadnianie, które jest tak ważne dla dobrej kondycji Twojego organizmu.