Jak przekonać nastolatka do uprawiania sportu?

By 11 marca 2023MŁODZIEŻ

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie spędzają dużą część wolnego czasu przed ekranami urządzeń. Dlatego wyzwaniem może być przekonanie nastolatka do regularnych ćwiczeń fizycznych. Nie ma bowiem wątpliwości, że regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla zdrowia i dobrego samopoczucia w każdym wieku, również w okresie dojrzewania. Jak możemy przekonać nastolatka do uprawiania sportu?

Wyznacz cele
Do działania mogą motywować nas wyznaczone cele. Są one również nieodzowne, kiedy w ogóle zastanawiamy się nad tym, co chcemy osiągnąć. Nie inaczej jest w przypadku nastolatków. Nie każdy lubi ruch, dlatego niektórych może zachęcić do działania cel. Wspólnie z nastolatkiem możemy ustalić cele związane z treningiem, takie jak zwiększenie siły mięśniowej, poprawa kondycji czy zmniejszenie masy ciała. Dodatkowo naszego nastolatka może motywować do pracy zapoznanie go ze słynnymi osobami, które osiągnęły sukces w danej dziedzinie sportu. Mogą one stanowić dodatkową inspirację i motywację do ćwiczeń.

Znajdź odpowiednią formę aktywności
Istnieje wiele form aktywności fizycznej, wśród nich jest bieganie, jazda na rowerze, taniec, fitness, pływanie, gry zespołowe czy joga. Warto wspólnie z nastolatkiem wybrać taką formę, która będzie mu odpowiadała i sprawiała przyjemność. Przy czym nie musimy od razu skupiać się na jednej formie aktywności. Warto, aby dziecko miało możliwość spróbowania kilku rodzajów aktywności, żeby mogło zobaczyć, która z nich najbardziej mu się podoba i jest najbardziej zbliżona do jego preferencji.

Zachęć do ćwiczeń fizycznych w grupie
Dla wielu nastolatków aktywność fizyczna w grupie może być bardziej motywująca niż samodzielne ćwiczenia. Do tego trening w grupie wiąże się z dodatkową zaletą, jaką jest rozwijanie relacji rówieśniczych. Dlatego możemy zachęcić nastolatka do dołączenia do klubu sportowego albo do treningu z przyjaciółmi.

Pokaż, że aktywność fizyczna może być zabawą
Aktywność fizyczna nie musi być nudna ani monotonna. Ćwiczenia można wzbogacić o gry i zabawy związane z ruchem, co sprawi, że trening stanie się bardziej atrakcyjny. Można także zorganizować trening w plenerze, na przykład na rowerze czy na boisku, co pozytywnie wpłynie na samopoczucie i nastrój. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. To też doskonały sposób na to, żeby spędzić czas wspólnie z dzieckiem. Nie zapominajmy tylko o tym, by podczas treningu właściwie się nawadniać, w czym pomoże nam Muszynianka.