Dobre nawyki dla młodzieży

By 4 kwietnia 2019MŁODZIEŻ

Okres młodzieńczy to czas intensywnie wykorzystywany na kształtowanie nawyków, kiedy z dziecka zdeterminowanego przez rodzica młody człowiek uczy się decydować o sobie. W tym czasie zapada wiele decyzji, które kształtują podejście nastolatka do życia, w tym także kwestii zdrowotnych. Jakie nawyki warto wpoić naszemu podopiecznemu?

To, jakich nawyków nauczy się nastolatek, będzie miało przełożenie na jego późniejsze życie. Możemy wyróżnić dwa rodzaje zachowań, wpływających na kształtowanie zdrowia naszego dziecka:

1. Prozdrowotne, do których zaliczamy dbanie o higienę osobistą, aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie czy poprawne relacje międzyludzkie.

2. Antyzdrowotne, czyli nawyki, które wpływają negatywnie na zdrowie naszego dziecka.

Wybór wydaje się oczywisty, jednak młodzi ludzie lubią eksperymenty i ryzyko. Nie przeszkadza im to w podejmowaniu decyzji nieracjonalnych zdrowotnie, ponieważ ich skutki pojawiają się na tyle późno, że lepiej żyć chwilą.

Po pierwsze żywienie

Dobre nawyki żywieniowe to podstawa, nie należy zapominać o śniadaniu, które doda dziecku energii i pozwoli dobrze rozpocząć dzień. Nie wystarczy jednak przygotować dziecku posiłku, sami też powinniśmy dać dobry przykład jedząc śniadanie. Kolejny z nawyków dotyczący jedzenia to ilość posiłków. Zaleca się spożywanie pięciu posiłków dziennie. To pozwoli dzieciom łatwiej sprostać wyzwaniom, które przed nimi stoją. Z pięciu posiłków 3 stanowią posiłki główne, a 2 przekąski. Dziecko powinno też jeść regularnie i zdrowo. Posiłki powinny być pożywne, dzięki temu pozwolą prawidłowo się rozwijać i pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie organizmu. Nie powinno w nich zabraknąć białka roślinnego i zwierzęcego, kasz, ryb, warzyw i owoców. Postawmy też na naturalne przekąski takie jak zbożowe batoniki, owoce czy orzechy. Nie zapomnijmy też o odpowiednim nawodnieniu.

Kolejną ważną rzeczą jest utrzymywanie higieny osobistej. W tym okresie ciało się przeobraża i wymaga coraz większej uwagi: częste kąpiele, używanie antyperspirantów, a także regularna zmiana odzieży to podstawa. Niestety nie wszystkim dzieciom przychodzi to naturalnie, dlatego konieczne jest uświadomienie, do czego brak higieny może prowadzić oraz dlaczego należy używać bezpiecznych kosmetyków.

Równowaga

Zadbajmy o to, by dziecko zachowało zdrową równowagę pomiędzy odpoczynkiem i wysiłkiem. Niech dziecko nie będzie przeciążone nadmiarem obowiązków. Ważną kwestią jest też zapewnienie czasu na sen, żeby dziecko mogło prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Zwłaszcza dzieci i młodzież, które się rozwijają powinny wysypiać się i nie zarywać nocy. Dziecko nie powinno również unikać aktywności fizycznej. Wysiłek fizyczny dotlenia organizm, rozwija mięśnie, daje lepsze samopoczucie. Niech dziecko zachowa umiar i równowagę.

Od najmłodszych lat warto dbać o zdrowie dziecka i kształtowanie jego prawidłowych nawyków.