Bezpieczne wakacje dziecka

By 30 czerwca 2022MŁODZIEŻ

Wakacje to czas rozrywki i relaksu. Jednak nawet w czasie odpoczynku nie należy zapominać o ostrożności. Co zrobić, by wakacje były bezpieczne dla naszego dziecka?

Zdrowy rozsądek w cenie
Wakacje to czas wolny od szkoły, ale nie oznacza to, że mamy porzucić rozwagę i zapomnieć o zdrowym rozsądku. Warto uczulić na pewne kwestie również nasze dziecko. Bez względu na to, czy dziecko wybierze wakacje z przyjaciółmi, czy w naszym towarzystwie, powinno zachować ostrożność. Przede wszystkim powinno zawsze informować nas o tym, gdzie i z kim przebywa. Niech określi też, o której godzinie wróci do domu. Przyda się telefon komórkowy, który pozwoli na bieżący kontakt. Uczulmy też dziecko, by uważało na drodze i zawsze rozglądało się na boki, zanim przejdzie przez jezdnię.

Po pierwsze – bezpieczeństwo
Jeśli wyjeżdżamy nad morze lub jezioro, dbajmy o to, by dziecko nie wchodziło do wody bez opieki dorosłego, jeśli jest małe. A kąpiel odbywała się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, które są strzeżone i bezpieczne. Nie nadają się do tego rwące rzeki. Przed wejściem do wody posmarujmy dziecko kremem z filtrem. Uważajmy jednak na bezpośrednią ekspozycję na słońce w godzinach 11-16, bo może to skończyć się poparzeniem słonecznym. Absolutnie przestrzeżmy dziecko przed skokami do wody. Zadbajmy też o nakrycie głowy i odpowiednie nawodnienie. Schłodzona Muszynianka smakuje najlepiej w upalne dni.

Wszystko w normie
Ubiór naszego dziecka powinien być dopasowany do miejsca, w którym spędza czas. Jeśli to morze i jest ciepło, to na pewno przyda się strój kąpielowy, wcześniej wspomniane nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. A jeśli góry – nie zapomnijmy o odpowiednich butach i prowiancie. Pamiętajmy, że w górach pogoda bywa kapryśna, dlatego warto zaopatrzyć dziecko w płaszcz przeciwdeszczowy na wypadek deszczu. Przydać mogą się też preparaty przeciw kleszczom czy komarom oraz apteczka. A na wszelki wypadek również kontakt do ratowników górskich. Pamiętajmy też o tym, by na szlaku nie dokarmiać dzikich zwierząt, bo jest to zabronione. Starajmy się też poruszać wyznaczonymi ścieżkami.