Zasady zdrowej pracy przed komputerem

By 10 czerwca 2019MĘŻCZYŹNI

Wielogodzinna praca przed komputerem może być naprawdę męcząca. Tymczasem bardzo często nie mamy innego wyjścia  z racji wykonywanego zawodu. Jak możemy zapobiec niedogodnościom związanym z długim siedzeniem przed monitorem?

Elektronika wkroczyła w nasze codzienne życie, godziny spędzone przed komputerem w pracy to jedno, nie ułatwiają tego też wszechobecne tablety. Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem skutkuje bardzo często problemami ze wzrokiem czy bólami kręgosłupa. Wszystko przez przebywanie przez wiele godzin w jednej pozycji i usilne skupianie wzroku. W efekcie dochodzi do napięcia akomodacyjnego, zmniejsza się też częstotliwość mrugania, dlatego rogówka jest gorzej nawilżana. Z tego powodu podczas pracy przed monitorem warto zwrócić na to uwagę.

Jak sobie pomóc? 

Ćwiczeniem odciążającym nasz wzrok jest patrzenie co 30 minut przez 30 sekund na coś, co znajduje się przynajmniej 30 metrów od nas. Taka cykliczna gimnastyka redukuje zmęczenie oczu. Warto wybrać też odpowiedni krój czcionki, który ułatwi nam czytanie i odciąży je. Pamiętajmy o optymalnej odległości twarzy od ekranu monitora, wynosi ona zazwyczaj 40-75 cm. Pomieszczenie powinno być też odpowiednio nawilżone. Bardzo często z powodu klimatyzacji i braku dostępu do świeżego powietrza pojawia się suchość i swędzenie oczu. W takim przypadku pomóc może nawilżacz, krople oraz częste wietrzenie pomieszczenia. Zmęczone oczy to bardzo często również ból głowy, pogorszenie samopoczucia, rozmywanie obrazu, pieczenie i swędzenie. Dlatego zadbajmy o higienę pracy. Regularnie sięgajmy też po Muszyniankę, która nawodni cały nasz organizm, także gałki oczne i mózg.

Praca przed komputerem może być męcząca również ze względu na nieruchomą pozycję ciała, co prowadzi do napięcia szyi i pleców. Dlatego warto regularnie robić sobie przerwy od pracy spacerując. Plecy powinny spoczywać wygodnie na oparciu, a ramiona znajdować się na biurku i tworzyć kąt 90°. Dzięki stosowaniu się do wspomnianych zasad, praca stanie się przyjemniejsza.