Zadbaj o swoje stopy

By 2 stycznia 2020MĘŻCZYŹNI

Zima może dać się stopom we znaki. Mróz oraz kilka godzin dziennie w grubych skarpetkach i butach są dla nich sporym obciążeniem. Aby zachować stopy w dobrej kondycji, postaraj się dbać o nie przez całą zimę.

Wrażliwa skóra stóp

Skóra na stopach może łatwo ulec przesuszeniu. Naskórek szybko grubieje i rogowacieje oraz wykazuje skłonność do pękania. Dlatego stopy wymagają szczególnej pielęgnacji. Jedną z przyczyn popękanych pięt może być niedobór witaminy A. Nadmierną skłonność do rogowacenia naskórka możemy też odziedziczyć po rodzicach.

Czasami powodem tej przypadłości jest rozwijająca się cukrzyca lub grzybica. Wtedy konieczna może być konsultacja lekarska. Przyczyną może być długotrwałe przebywanie na nogach lub nadwaga, która zwiększa nacisk na podeszwę stopy, co powoduje zniekształcenie tkanek.

Właściwa pielęgnacja

Z upływem lat, skóra staje się coraz mniej elastyczna, jednak twardnieniu naskórka zapobiegać możemy poprzez odpowiednią pielęgnację. Stopom z całą pewnością dobrze posłuży kąpiel z dodatkiem ziół, takich jak lawenda, mięta, rumianek czy szałwia. Najlepiej, jeśli moczenie potrwa około 30 minut, a woda będzie letnia. Po wszystkim warto wmasować w pięty odpowiedni krem nawilżający lub maść z dodatkiem lanoliny.

Aby zadbać o stan skóry, należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. To pozwoli nawilżyć ciało od środka i poprawi stan naskórka. Z tego powodu, dobrze jest mieć zawsze przy sobie butelkę naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka.