Wybieramy pastę do zębów


Pierwsza pasta wyprodukowana została w USA w 1896 roku i od tego czasu trudno wyobrazić sobie poranną toaletę, bez jej wykorzystania. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu, w jaki sposób wybrać odpowiednią dla nas pastę.

Jakie składniki zawiera pasta do zębów?

Najważniejszym składnikiem pasty do zębów jest substancja ścierna, która usuwa z zębów resztki jedzenia, płytkę nazębną, jak również poleruje szkliwo. Substancja ta, likwiduje również przebarwienia, które pojawiły się na szkliwie. Zazwyczaj są to nierozpuszczalne ziarenka, które zbudowane są z węglanu wapnia. Pasty mogą mieć różne stopnie ścieralności, oznacza się je za pomocą wskaźnika RDA, im wyższe RDA, tym silniejsze działanie.

Kolejną substancją jest fluor, którego zadaniem jest wzmacnianie szkliwa oraz ochrona przed próchnicą. Jego stężenie uzależnione jest w dużej mierze od tego, czy pasta dedykowana jest dzieciom, czy dorosłym. Większość past zawiera rozmaite związki fluoru, które wzmacniają powierzchnię zębów, dzięki czemu są one odporniejsze na ataki bakterii. Fluor zapobiega też powstawaniu próchnicy.

Pasta zawiera również substancje odpowiadające za pienienie, dzięki którym czyszczenie zębów staje się dużo łatwiejsze, między innymi dlatego, że piana zmiękcza związki organiczne w płytce nazębnej i dociera tam gdzie nie zawsze sięgnie szczoteczka. Wiele past w swym składzie posiada też substancje wybielające szkliwo, albo enzymy o działaniu bakteriobójczym, zaś substancją, która zapobiega wysychaniu pasty jest między innymi gliceryna.

Jak wybrać właściwą pastę do zębów?

Pasty różnią się pomiędzy sobą składnikami, które uzależnione są od ich właściwości i przeznaczenia. Inne składniki znajdziemy w paście, której celem jest wyleczenie nadwrażliwości, a inne będę chronić przed próchnicą lub przywrócą naturalny kolor zębów. Dlatego podczas zakupu pasty do zębów nie kierujmy się wyłącznie jej ceną albo smakiem. W sklepach znajdziemy pasty do zębów dla dzieci, które zawierają zazwyczaj mniejszą zawartość fluoru, niż pasty przeznaczone dla dorosłych. Dzieciom zdarza się bowiem połykać pastę do zębów, a nadmiar fluoru w organizmie nie jest korzystny dla zdrowia. Pasty wybielające mają w swoim składzie środki ścierne, które mogą usuwać przebarwienia mechanicznie lub chemicznie. Podczas zakupu takiej pasty weźmy pod uwagę, czy nadaje się ona do codziennego użytkowania. Tego rodzaju informacje znajdziemy na opakowaniu. W sklepach znajdziemy również pasty do zębów wrażliwych, które pomogą nam ulżyć w cierpieniu, w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych, zamykając kanaliki nerwowe. Możemy kupić również pasty przeciwpróchnicze, które posiadają podwyższoną dawkę fluoru. Głównym przeznaczeniem pasty jest ochrona zęba przed próchnicą. Podstawą utrzymania higieny jamy ustnej jest oczywiście regularne szczotkowanie zębów, nie zapominajmy jednak również o właściwym dobraniu szczoteczki do zębów oraz używaniu nici dentystycznej.