Tego nie lubi męski organizm po 30

By 22 marca 2019MĘŻCZYŹNI

Skończyłeś 30 lat? W takim razie najlepsze lata wciąż masz jeszcze przed sobą, warto jednak odpowiednio o siebie zadbać. Oto kilka kwestii, o których powinieneś pamiętać.

Nie przesadzaj z solą

Wszystko co jesz musisz dosalać? To niedobrze, zdecydowana większość żywności zawiera w sobie już sól. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jedną płaską łyżeczkę soli jako dzienne zapotrzebowanie. Jej nadmiar prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, co może powodować nadciśnienie tętnicze oraz zmiany miażdżycowe. Podwyższone ciśnienie krwi może spowodować uszkodzenie tętnic prowadzących do mózgu. Zbyt duża ilość soli w diecie wiąże się również z ryzykiem zafundowania sobie niewydolności nerek.

Ruszaj się!

Nie musisz uprawiać sportów ekstremalnych, ale ruszaj się! Jeśli jakakolwiek aktywność sportowa jest ci obca, to zacznij od powolnych zmian w postaci wchodzenia po schodach zamiast korzystania z windy. Nie zaszkodzi też wieczorny spacer. Później zastanów się jaka aktywność fizyczna sprawiłaby ci radość i wybierz ją. Sport uprawiaj najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Rower, koszykówka, bieganie, sztuki walki – wybór jest duży. Brak ruchu negatywnie odbija się na twoim ciele w tym na kręgosłupie. Godzinami ślęczymy nad komputerem, mało się ruszamy, wszystko to wiąże się z przeciążeniami. Dlatego należy regularnie się ruszać i wzmacniać mięśnie.

Śpij

Obecnie śpimy przeciętnie około 6 godzin, tymczasem zaleca się spać 7-8 godzin każdej nocy, długotrwałe niewysypianie się prowadzić może do zaburzeń gospodarki hormonalnej, co przekłada się na wilczy apetyt i zwiększenie masy ciała. Zbyt mała ilość snu prowadzi również do trudności z zebraniem myśli oraz osłabienia procesów podejmowania decyzji. Zarwane noce skutkują groźbą migreny i bólami głowy, rozdrażnieniem, spadkiem nastroju i kłopotami z pamięcią.

Dbaj o badania

Wielu mężczyzn stroni od badań lekarskich. Im więcej lat mamy tym bardziej wskazane jest robienie regularnych badań. Kontroluj ciśnienie krwi, zrób podstawowe badania krwi i moczu, sprawdź poziom cholesterolu i cukru.

Pij więcej

Jeśli za mało pijesz masz problemy z koncentracją, boli cię głowa i spada twoje samopoczucie. Odwodnienie może być niebezpieczne nie tylko dla twojego samopoczucia ale i zdrowia. Dlatego miej pod ręką Muszyniankę i regularnie po nią sięgaj.