Sposoby na oparzenia

By 8 sierpnia 2018MĘŻCZYŹNI

Lato to okres, w czasie którego łatwo nabawić się oparzeń słonecznych. Jak możemy domowymi sposobami przynieść sobie ulgę, jeśli przydarzy nam się poparzenie słoneczne?

Jeśli po powrocie z plaży zauważysz, że Twoja skóra jest czerwona, to pierwszym ratunkiem jest jej ochłodzenie za pomocą chłodnego prysznica. Nie powinien być on jednak zimny, a letni, by nie spowodować szoku termicznego. Sesja pod prysznicem powinna przynieść nam ulgę. Możemy też zrobić sobie okłady z mokrych ręczników. Podobne efekty przyniosą okłady z nabiału na przykład z kefiru. Chłodne okłady na skórę, ściągną ją, a białko i witaminy pomogą ją zregenerować. Zimna substancja złagodzi pieczenie skóry oraz wyciągnie z ciała wysoką temperaturę.|

Kojąco podziałają również okłady z warzyw takich jak ogórki czy pomidory, które działają przeciwzapalnie, poprzez likopen, który wyciągnie również ciepło z oparzonego miejsca. Zapobiegają one tworzeniu się bolesnych ran, a zawarte w nich witaminy i minerały odżywią skórę. Wystarczy pokroić je na plastry i przytknąć do skóry. Z kolei wprowadzenie pomidorów do naszej diety wzmocni naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Podobnie zadziała też okład z ziemniaka, który ma w sobie substancje działające przeciwbólowo i łagodząco. Zawarte w nich substancje pomagają w odbudowie zniszczonych komórek i przyspieszają proces regeneracji. Ulgę naszej skórze przyniesie również soda oczyszczona, możemy wymieszać ją z wodą i przy pomocy gazy utworzyć kompres. Oparzenie złagodzi też wyciąg z płatków owsianych, które moczymy w wodzie i nakładamy na poparzone miejsce.

Każdy z opisanych sposobów sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy poparzenia nie są zbyt duże. W przypadku występowania na przykład bąbli nie uciekniemy od środków z apteki. Dlatego warto zaopatrzyć się w środki, które mają w swoim składzie pantenol i alatoninę. Składniki te pomogą zregenerować uszkodzony naskórek oraz nawilżą skórę. Jeśli oprócz zaczerwienienia występują też bąble, ropne wycieki oraz gorączka, to znak, że koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Przepisze nam on odpowiednie środki łagodzące ból oraz zaleci dalsze postępowanie. Nie zapominajmy jednak, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego nie zapominaj o używaniu kremu z filtrem. Miej też pod ręką butelkę z Muszynianką, która pomoże Ci zadbać o właściwe nawodnienie również w czasie upałów.