Składniki niezbędne dla mężczyzny

By 16 lipca 2018MĘŻCZYŹNI

Obecność witamin i minerałów w naszym organizmie jest niezbędna do jego prawidłowego działania. Na które z nich w sposób szczególny powinni zwracać uwagę mężczyźni?

Ludzki organizm nie potrafi samodzielnie wyprodukować witamin oraz składników mineralnych, dlatego musimy zatroszczyć się o to, by dostarczyć je z zewnątrz. Możemy uzupełnić je z pożywieniem lub za pomocą suplementów diety. Oto spis najważniejszych składników.

Witamina A jest szczególnie istotna dla mężczyzn, ponieważ zapobiega łysieniu oraz przerzedzaniu się włosów. Dba również o wygląd skóry oraz jej kondycję. To ona wpływa również na zdrowe zęby i kości. Znajduje się w mleku, jajkach, rybach, marchewce, sałacie czy pomarańczach.

Witaminy z grupy B dbają o układ krążenia oraz układ nerwowy. Pomagają zamienić węglowodany na energię. A do tego ułatwiają wytwarzanie czerwonych krwinek. Znajdziemy je w mleku, wątróbce, wieprzowinie, płatkach owsianych, orzechach oraz produktach zbożowych.

Aby zachować młodą cerę, zaopatrzmy się w witaminę C, która wygładza ją i dba o zdrową psychikę, a także wzmacnia odporność. To ona jest również odpowiedzialna za gojenie ran, również tych po goleniu. Dostarczymy ją do naszego organizmu wraz z zielonymi warzywami liściastymi.

Kolejny niezbędny zestaw witamin to witamina D, która zapewnia prawidłowe działanie systemu nerwowego i serca, reguluje też ilość wapnia w organizmie. Znajdziemy ją w tłustych rybach, tranie, mleku i jajach. Produkcję tej witaminy w naszym organizmie pobudza również słońce.

Duże znaczenie dla zdrowia ma również witamina E, która zapobiega chorobom układu krążenia oraz pomaga leczyć rany. Znajduje się ona w olejach roślinnych, pieczywie razowym, orzechach oraz pomidorach.

Równie istotne dla działania organizmu są również składniki mineralne, takie jak sód, potas, czy wapń. To one wpływają na działanie naszego serca, czy regulują gospodarkę wodną organizmu. Dlatego nie zapomnijmy o dziennej dawce naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka.