Siedzący tryb życia – jak uchronić organizm przed jego konsekwencjami?

By 8 sierpnia 2019MĘŻCZYŹNI

Jeśli w pracy ciągle siedzisz za biurkiem i wydaje Ci się, że nie ma to żadnego wpływu na Twoje zdrowie, jestw błędzie. Nawet jeżeli drogę do biura pokonujesz pieszo lub na rowerze, to nie jest to jeszcze wystarczająca dawka ruchu. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje braku aktywności i jak możesz ich uniknąć.

Problemy ze zdrowiem

Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej może doprowadzić do schorzeń kręgosłupa. Jest to częstą dolegliwością osób niewykonujących pracy fizycznej, a fizjoterapeuci mają pełne ręce roboty. Do tego od niedoboru ruchu można nabawić się żylaków i bólu stawów. Jednak nie są to przypadłości jedynie pracowników biurowych, ponieważ narażeni są na to także zawodowi kierowcy. Spędzają oni wiele godzin w małej kabinie ciężarówki, która na wiele dni pełni funkcję ich drugiego domu. Taka praca, podobnie jak siedzenie za biurkiem, może powodować problemy ze zdrowiem.

 

Rosnąca waga ciała

Przypadłością osób, które nie dostarczają swojemu organizmowi odpowiedniej dawki ruchu, bywa też nadwaga. Częste jedzenie w barach szybkiej obsługi, gdzie pod wpływem zachęcających reklam ludzie wybierają zbyt kaloryczne posiłki oraz szybkie przekąski zakupione w osiedlowych sklepikach, powodują wzrost wagi.

 

Możesz to zmienić!

Zmiana nawyków wcale nie musi być taka trudna. Wystarczy co jakiś czas wstać zza biurka i wykonać kilka prostych ćwiczeń. To pomoże mięśniom się rozluźnić i dotleni organizm. Zrezygnuj z windy na rzecz schodów, a będzie to dodatkowa porcja ruchu, która nie zajmie Ci zbyt wiele czasu.

 

Nie zapominaj o regularnym piciu naturalnej wody mineralnej. W staraniach o większą aktywność fizyczną wspiera Cię Muszynianka. Oprócz tego zrezygnuj z żywności wysokoprzetworzonej i postaraj się jeść 5 posiłków dziennie. Z pewnością po kilku tygodniach nowe, zdrowe zwyczaje wejdą Ci w nawyk i poprawisz swój stan zdrowia.