Wszyscy wiemy jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dostarczenie mu wystarczającej ilości składników mineralnych. Co możemy zrobić, żeby zwiększy przyswajanie składników pochodzących z wody?
Nawodnienie to podstawa
Odpowiednie nawodnienie ważne jest przez cały rok, jednak szczególnie istotne będzie ono w czasie zbliżającego się lata. To, ile wody należy wypijać jest dyskusyjne. Choć przyjmuje się wartość około 1,5 litra wody do 2 litrów dziennie, to jednak uzależnione jest to od wielu czynników, takich jak nasz wiek, płeć czy masa ciała. Nie bez znaczenia jest też ogólna dieta czy aktywność fizyczna. Dla każdego rekomendowana ilość wody będzie więc inna. Dlatego pijmy, gdy czujemy taką potrzebę, najlepiej małymi porcjami. Na ile to możliwe warto na bieżąco dostarczać naszemu organizmowi wodę. Nie zapomnijmy o tym zwłaszcza podczas intensywnego treningu oraz w czasie upałów.
Od czego zależy przyswajanie składników odżywczych?
Wchłanianie minerałów jest uzależnione od wielu czynników, zarówno tych związanych z dostarczanym pożywieniem, jak również ze stanem naszego organizmu. Istnieją takie substancje, które mogą przyczynić się do osłabienia wchłaniania minerałów. Przyswajanie składników odżywczych uzależnione jest również od naszego wieku, płci, mikroflory przewodu pokarmowego oraz czynników takich jak stres czy choroba. Wyższe przyswajanie występuje między innymi u noworodków, pierwiastki są też efektywniej wchłaniane w okresie wzrostu i ciąży. U osób starszych występuje zmniejszona efektywność wchłaniania składników mineralnych. Istotne jest też to, ile danego pierwiastka występuje w naszym organizmie, jeśli jest go mało, to stopień wchłaniania zwiększa się, a wydalanie się zmniejsza.
Nie bez znaczenia jest również nasze samopoczucie, kluczowe są tu czynniki takie jak stres, który zwiększa wydalanie cynku, magnezu, wapnia, potasu oraz żelaza. Z kolei stany chorobowe mogą prowadzić do nadmiernego kumulowania się składników mineralnych. Niektóre stany chorobowe wpływają za to na pogorszenie się wchłaniania składników mineralnych. Czynników, które decydują o wchłanianiu się minerałów w naszym organizmie jest wiele. Przyswajanie wody zwiększa również jej skład, jeśli zawiera elektrolity takie jak sód, potas, wapń i magnez, będzie lepiej przyswajana. Potas odpowiada za wchłanianie się wody, sód za utrzymanie wody w komórkach ciała. Aby właściwie nawadniać organizm musi zachodzić równowaga pomiędzy tymi dwoma pierwiastkami. Z kolei magnez bierze udział w procesach metabolicznych i wpływa na prawidłowe działanie sodu i potasu. Wapń uszczelnia zaś naczynia krwionośne. Jak widać, istnieje wiele czynników, które wpływają na stopień przyswajania składników mineralnych.