Pomiar składu ciała – co mówi o naszym stanie zdrowia?

By 5 kwietnia 2019MĘŻCZYŹNI

Pomiar masy ciała może stanowić pierwszy krok do zmiany naszych nawyków żywieniowych. Może stanowić też bodziec do podjęcia bardziej intensywnego wysiłku fizycznego. 

Decydując się na odchudzanie nie zawsze wyznaczamy sobie główny cel. Zazwyczaj zmieniamy nawyki żywieniowe i stawiamy na aktywność fizyczną, a tymczasem powinniśmy jeszcze sprawdzić jak wygląda skład naszego ciała. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Metodą laboratoryjną czyli poprzez sprawdzenie masy ciała korzystają z wagi BIA. Tego rodzaju pomiar polega na mierzeniu oporu elektrycznego tkanki organizmu za pomocą prądu elektrycznego o niskim natężeniu. Poza podstawowym pomiarem masy ciała możemy zmierzyć też w ten sposób podstawową przemianę materii, zawartość tkanki tłuszczowej, tkankę mięśni, poziom wody, masę kostną czy wiek biologiczny naszego organizmu.

Inną metodą jest pomiar wykonany przy użyciu centymetra w domu. Mierzymy się nad kością biodrową na wysokości pępka chwytając skórę wraz z tkanką tłuszczową. Fałd chwytamy palcem wskazującym i kciukiem, a odległość między palcami należy zmierzyć centymetrem i użyć odpowiedniego wzoru.

Trzecią metodą pośrednią między dwiema powyższymi jest możliwość zaopatrzenia się w wagę, która sama przeliczy wszystkie niezbędne wskaźniki.

Dlaczego warto dokonać analizy składu ciała?

Pomiar masy ciała przy pomocy tradycyjnej wagi nie wystarczy, aby monitorować to, co się dzieje w naszym organizmie. Dzięki pomiarowi poszczególnych części ciała możemy dokładnie monitorować skuteczność zastosowanego planu dietetycznego czy aktywności fizycznej. Możemy mieć taką samą wagę ciała jak inni, a zupełnie inny skład ciała, który wskazuje na zupełnie coś innego. Posiłki i regularne ćwiczenia zmieniają proporcje poszczególnych parametrów w organizmie, wzrasta też tkanka mięśniowa i maleje zawartość tkanki tłuszczowej. Mierząc wyłącznie masę ciała, większość z nas może mieć złudne uczucie przybierania na wadze albo braku zmian. W czasie odchudzania warto co jakiś czas dokonywać analizy postępów mimo, że wiele osób boi się stanąć na wagę czy dokonać wspomnianych pomiarów.