Pietruszka – ma tyle samo fanów, co przeciwników. Niektórzy na ten dźwięk wzdrygają się, a jednak warto wiedzieć dlaczego należy ją spożywać.
W celach leczniczych wykorzystuje się korzeń pietruszki, jej liście i nasiona. Cenna jest też natka pietruszki, a zielone listki mają cztery razy więcej witaminy C niż pomarańcze czy kapusta. Nać zawiera chlorofil, nazywany zieloną krwią roślin. Ma on liczne właściwości oczyszczające, oczyszcza organizm z toksyn, dezynfekuje, usuwa szkodliwe bakterie, oczyszcza wątrobę. Korzystnie wpływa również na stan skóry. Niweluje też nieprzyjemny zapach z ust. Dlatego możemy zjeść ją na przykład po spożyciu czosnku albo cebuli. Pietruszka łagodzi też stany zapalne i korzystnie wpływa na parametry krwi, zwiększając jej krzepliwość. Już 30 gramów natki pozwala nam zaspokoić dzienne zapotrzebowanie dorosłego na witaminę C.
Możemy ozdobić nią kanapki, dodać do sałatki, udekorować mięsne lub rybne dania, albo zblendować i podać w musach warzywno-owocowych. Możemy też sięgnąć po surową natkę. Korzeń pietruszki może się przydać kobietom przed menstruacją, ponieważ łagodzi ból i napięcie przedmiesiączkowe. Rekomenduje się ją również przy anemii, astenii, atonii pęcherzyka żółciowego. Może pobudzić apetyt, skutecznie radzi sobie z dolegliwościami trawiennymi, pasożytami jelitowymi, wzdęciami, niestrawnościami.
Pietruszka to cenne źródło witamin, które w łatwy sposób przyswajane są przez organizm. Pietruszka zawiera między innymi witaminę C, to także bardzo silny przeciwutleniacz, przyczynia się więc do do walki z chorobami narządu wzroku. Chroni nas również przed infekcjami oraz pomaga zwalczać ewentualne przeziębienie. Zarówno korzeń, jak i nać mają działanie moczopędne, więc pomagają w przypadku problemów z drogami moczowymi. Pietruszka zawiera też kwas foliowy, zalecany jest on zwłaszcza kobietom w ciąży. Odpowiada on również za właściwe funkcjonowanie układu krążenia. Pietruszka zawiera między innymi wapń, fluor czy żelazo i witaminę B12. Czynniki te stanowią bogate źródło witamin dla człowieka oraz pozwalają na jego prawidłowe funkcjonowanie. Pietruszka w codziennej diecie wzmacnia również rozwój zębów i kości. Zawarty w niej kwas alfa-linolenowy obniża ciśnienie krwi oraz zapobiega nowotworom, poprzez oczyszczanie organizmu z substancji rakotwórczych. Warto pamiętać, ze zarówno korzeń jak i liście, zawierają bogate źródło witamin.