Oparzenie – na to uważaj

By 24 lipca 2018MĘŻCZYŹNI

Lato to czas urlopów i pełnego słońca, dlatego tak łatwo o oparzenie słoneczne. Czego powinniśmy unikać, jeśli do niego dojdzie oraz w jaki sposób stajemy się na nie szczególnie podatni?

Uważaj na cytrusy
Czy słyszeliście kiedykolwiek o poparzeniu słonecznym wywołanym substancjami znajdującymi się w składzie cytrusów? No właśnie! Jeśli przypadkiem na naszej skórze znajdzie się sok z limonki lub pomarańczy, pod wpływem działania promieni słonecznych dochodzi do reakcji z naszą skórą. W efekcie może pojawić się swędzenie, zaczerwienienie, bąble czy oparzenia drugiego stopnia. Składniki te nie działają na wszystkich, więc nie każdy będzie podatny, mimo to warto zachować bezpieczeństwo i po kontakcie z cytrusami umyć ręce wodą z mydłem.

Ostrożnie z perfumami

Co ciekawe składniki, które sprawiają, że skóra staje się bardziej podatna na słoneczne poparzenia to także perfumy. Rzecz jasna nie wszystkie, jednak należy zachować czujność, jeśli zawierają olej bergamotowy, olejek rozmarynowy lub lawendowy, wtedy lepiej nie nakładajmy ich na osłoniętą skórę, spokojnie możemy jednak skropić nimi ubranie.

Ostrożnie z lekami

Na poparzenia możemy być też bardziej narażeni w przypadku zażywania pewnych leków. Po ich zażyciu wystawianie się na działanie intensywnego słońca nie jest wskazane. Dlatego ilekroć zażyjemy jakikolwiek lek warto zapoznać się dokładnie z ulotką.

Co z oparzeniem?

Oparzenie to rana i tak należy ją traktować. Jako pierwszy środek leczniczy możemy potraktować polanie oparzenia wodą, nie może być ona jednak zimna, a letnia. Nie smarujmy oparzenia niczym tłustym, ponieważ zatrzyma to ciepło w skórze. W przypadku oparzeń słonecznych pomoże nam również Pantenol. Jest to środek łagodzący, ale nie leczący, więc nie zastąpi opatrunku. Dlatego z pomocą przyjdzie nam opatrunek hydrożelowy, a w przypadku niebezpieczeństwa zagrożenia życia koniecznie udajmy się do lekarza. Jeśli pojawią się pęcherze nie przebijajmy ich, ponieważ stanowią naturalny opatrunek dla skóry oraz chronią przed tworzeniem się blizn. Chronią też skórę przed zakażeniem rany, więc nie przebijajmy ich, niech się wchłoną. Poparzenia skóry przyśpieszają odwodnienie organizmu, dlatego pamiętaj by dużo pić. Warto mieć pod ręką naturalną wodę mineralną Muszynianka. Dzięki temu przyspieszymy proces gojenia się poparzeń.