Nie przegrzewaj organizmu

By 7 czerwca 2018MĘŻCZYŹNI

Letnie dni skłaniają nas jeszcze mocniej do uprawiania sportu, wzmożony wysiłek oraz temperatura mogą prowadzić do przegrzania organizmu. Hipertermia może dotknąć każdego z nas, choć szczególnie narażone są na nią młodsze i starsze osoby. Nieleczona może zagrażać życiu, dlatego nigdy nie wolno lekceważyć jej objawów.

Hipertermia jest stanem podwyższonej powyżej normy temperatury ciała, spowodowana jest ona nadmiernym przegrzaniem organizmu. Podczas wysiłku dochodzi do kumulacji ciepła w organizmie, ciało naturalnie ochładza się poprzez pocenie się, dzięki czemu temperatura spada. Niestety osoby starze i dzieci są narażone na przegrzanie organizmu, ponieważ proces regulacji temperatury ciała nie przebiega u nich tak sprawnie. Wysoka temperatura ciała pojawia się wraz ze spadkiem naturalnej zdolności ochładzania organizmu w procesie pocenia.

Przyczyny hipertermii

Przyczyny hipertermii możemy podzielić na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Zazwyczaj jest to nadmierne przebywanie na słońcu. Właśnie wtedy naturalna zdolność organizmu do ochładzania się może zostać upośledzona. Może do niej dojść również podczas przebywania w gorącej kapieli lub w dusznej i wilgotnej atmosferze lub przy nadmiernym wysiłku fizycznym. Przegrzaniu organizmu sprzyja również zbyt ciepłe i nieprzewiewne ubranie. Możliwe jest również zaburzenie termoregulacji pod wpływem niektórych leków (moczopędnych, antydepresyjnych…) oraz chorób (cukrzyca, nadczynność tarczycy).