Nawyki dobre dla mózgu

By 20 lutego 2019MĘŻCZYŹNI

Mózg to jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Możemy go ćwiczyć, podobnie jak całe ciało. W jaki sposób możemy go wzmocnić?

Ruszaj się

Przeciętny dorosły spędza mnóstwo czasu siedząc, przebywamy w tej pozycji nawet połowę każdej doby. Siedzenie źle wpływa na kręgosłup, metabolizm i utrudnia krążenie krwi. Do tego dochodzi garbienie się i pochylanie do przodu, co bywa przyczyną bólu głowy czy kręgosłupa. Siedząc, oddychamy też płytko, przez co mózg jest mniej dotleniony i wolniej myślimy, a co za tym idzie, jesteśmy mniej efektywni. Dlatego ruszajmy się. Pod wpływem ruchu w mózgu powstają nowe neurony. Wpływa on również pozytywnie na nasze samopoczucie, ale także koncentrację i pamięć. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie, a także zapewniają zdrowie psychiczne. Aktywność ruchowa pomaga organizmowi w produkcji białka oraz hormonów w mózgu, które odpowiedzialne są między innymi za stymulację pamięci oraz spostrzegawczość. Trening pozwala nam dotlenić organizm i podnieść sprawność umysłową.

Stosuj odpowiednią dietę

Istotą właściwego działania mózgu jest również nasza dieta. Powinna być ona bogata w owoce i warzywa, które wpływają pozytywnie na stan naczyń doprowadzających krew do tego organu. Jedz produkty z kwasami omega-3, takie jak ryby, które wpływają pozytywnie na pracę mózgu. Jeśli to możliwe, sprawdzaj jednak ich pochodzenie, by nie dostarczały naszemu organizmowi szkodliwych składników.

Walcz ze stresem

Stres wpływa negatywnie na właściwe działanie naszego mózgu. Dlatego odreagowujmy go, czy to słuchając muzyki, czy uprawiając sport. Walczyć ze stresem można też spacerując, medytując albo racząc się kubkiem ciepłej herbaty. Sięgajmy też po przekąski bogate w białko. Zadbajmy o odpowiednią organizację pracy, porządkując obowiązki. Spotykaj się ze znajomymi, spędzaj czas twórczo i różnorodnie, niech Twój mózg się nie nudzi.

Nie zapominaj o wodzie

Spożywanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia dobrze wpływa nie tylko na działanie całego organizmu, ale ma też niebagatelny wpływ na to, w jaki sposób funkcjonuje mózg. W końcu w większości składa się z wody! Dlatego sięgaj po Muszyniankę regularnie. Wtedy Twoje ciało będzie właściwie funkcjonowało.

Znajdź czas na odpoczynek

Sen pozwala odpocząć i zregenerować się naszemu organizmowi. Ma to przełożenie również na działanie mózgu. Zalecane są także krótkie, energetyczne drzemki w ciągu dnia. Przed snem nie zapomnij o przewietrzeniu pomieszczenia, w którym śpisz.