Męski stres w pracy

By 19 kwietnia 2018MĘŻCZYŹNI

Wielogodzinna praca, ciągła niepewność i brak powtarzalności. Na współczesnego mężczyznę czyha wiele niespodzianek i nieprzewidywalnych wydarzeń. Mogą być one bezpośrednią drogą do sytuacji stresowych. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić.

Według badań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy nasz kraj jest jednym z najbardziej odczuwających negatywne skutki zdrowotne w Unii Europejskiej. Nie jest to dobra wiadomość, zwłaszcza że oprócz szkód fizycznych pojawiają się problemy intymne, a także zaburzenia relacji rodzinnych.

W odróżnieniu od kobiet, które radzą sobie ze stresem, mówiąc o nim oraz poprzez ekspresywne zachowania, mężczyźni wiele rzeczy zachowują dla siebie. Ten problem pozostaje tylko ich sprawą i sami muszą się z nim uporać. Pomagają im w tym różnego rodzaju odskocznie, takie jak używki czy, w najlepszym przypadku, sport. Panie często chcą, by ich partner podzielił się z nimi swoimi emocjami, ale w ten sposób często mogą najwyżej potęgować jego złość. W końcu panowie wolą zatrzymać wszystko dla siebie, by nie okazywać, w ich mniemaniu, swojej słabości. Skąd się to bierze? Być może ze zbyt wielkich ambicji i przekonania, że muszą pokazać, jak wiele są warci. Sukcesy w pracy mają być tego wyznacznikiem, a czasami kończy się jedynie na złym samopoczuciu i problemach w relacjach rodzinnych. Jak temu sprostać?

Drogi Mężczyzno! Nie będziemy Ci na siłę proponować, abyś zaczął się dzielić swoimi trudnymi emocjami z całym otoczeniem, bo wiemy, jak bardzo jest to trudne. Jeśli dopada Cię sytuacja stresowa i nie wiesz, jak sobie z nią poradzić możesz spróbować rozładować zgromadzone napięcie.

Wyjdź pobiegać, umów się z kolegą na squasha, zorganizuj mały wyjazd w góry, albo weekendowy rodzinny spacer po dalszej okolicy. Zainteresuj się nieco bardziej rozwojem osobistym, na przykład szkoleniami z zakresu zarządzania stresem. Znajdź sobie jakieś hobby – jeśli Cię szybko pochłonie, łatwiej będzie Ci sprostać trudnym sytuacjom codzienności. W walce ze stresem wspomoże Cię także właściwa dieta, w której nie powinno zabraknąć naturalnej wody mineralnej Muszynianka, zawierającej magnez, który doskonale wspiera układ nerwowy. Trzymamy kciuki!