Właściwe odżywianie to jeden ze składników dobrego zdrowia. Wpływa ono również na kondycję naszego serca. O czym warto pamiętać, dbając o ten narząd?
Co jeść?
Większość z nas wie, że nasza dieta powinna być zbilansowana, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem. Różnie bywa jednak z realizacją tego założenia. Zacznijmy od tego, co mamy na myśli, mówiąc o odpowiednio zbilansowanej diecie. Powinna ona dostarczyć nam mikro- i makroelementów, które wesprą nasz organizm. W przypadku diety, która ma pozytywnie wpływać na nasze serce, kluczowe będzie zwiększenie ilości warzyw i owoców. Mowa tu, zwłaszcza o roślinach strączkowych, takich jak groch, bób i fasola oraz liściastych, tj. sałacie, brokule i szpinaku. Zawierają one witaminy i składniki mineralne. Z pomocą przyjdą też produkty pełnoziarniste, które są źródłem błonnika pokarmowego oraz orzechy, które pomagają obniżyć cholesterol. Zrezygnujmy też z częstego jedzenia tłustego czerwonego mięsa. Warto zastąpić je mięsem chudym. Ograniczmy też sól, którą możemy zastąpić ziołami.
Stop nadwadze
Dieta tego rodzaju wpłynie również na zachowanie odpowiedniej masy ciała. Wiemy, że nadwaga sprzyja wysokiemu ciśnieniu krwi, czy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy. W naszej diecie nie powinno zabraknąć wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy w tłustych rybach morskich, oleju rzepakowym, czy oliwie z oliwek. Wszystkie te składniki zawierają kwasy omega-3, niezbędne dla prawidłowego działania naszego organizmu. Mają one dobroczynny wpływ na poziom cholesterolu i obniżenie ciśnienia tętniczego.
Pij na zdrowie
Elementem właściwej diety jest również odpowiednie nawodnienie. Niektóre badania wskazują, że odwodnienie może przyczyniać się do niewydolności serca. Zbyt niski poziom nawodnienia przyczynia się do wzrostu poziomu sodu we krwi oraz zatrzymywania się wody w organizmie. Pamiętajmy, że optymalne nawodnienie uzależnione jest od naszego wieku, płci czy aktywności. Zazwyczaj jest to około 1,6 litra wody dziennie dla kobiet i około 2 litrów wody dla mężczyzn. Jeśli chcemy nie tylko nawodnić organizm, ale jeszcze dostarczyć mu składników mineralnych, sięgnijmy po Muszyniankę, bogatą w magnez, sód czy potas.
Nie tylko dieta
Dieta to podstawa, ale nie wszystko. Kolejnym z elementów, który jest niezbędny dla profilaktyki chorób, i to nie tylko tych związanych z sercem, jest aktywność fizyczna. Mowa tutaj o co najmniej 150 minutach ćwiczeń tygodniowo. Rodzaj aktywności powinniśmy dostosować do naszej kondycji i stanu zdrowia. Mogą być to szybkie spacery, jazda na rowerze, ćwiczenia cardio, czy bieganie. Jednym słowem – wszystko, co sprawia nam przyjemność. Dzięki ćwiczeniom obniżymy poziom złego cholesterolu oraz wzmocnimy serce.