Jak walczyć z sennością za kierownicą?

By 28 listopada 2018MĘŻCZYŹNI

Zmęczenie kierowcy to jedna z przyczyn wypadków, jakie działania możemy podjąć, by uniknąć senności i dojechać bezpiecznie do celu?

Pamiętaj, jeśli to długa podróż i czujesz zmęczenie, czasami lepiej podzielić podróż na dwa dni. A jeśli chcesz się orzeźwić, najlepszą decyzją będzie kilkuminutowa drzemka. Zjedź na stację, będzie bezpieczniej niż na bezludnym parkingu. Jeśli nie masz jak się zdrzemnąć pozostaje napój zawierający kofeinę – kawa lub napój energetyczny. Kofeina uwalnia się powoli, więc orzeźwienie nie będzie ekspresowe. Możemy też włączyć klimatyzację i obniżyć temperaturę o kilka stopni. Niech temperatura panująca w samochodzie nie będzie zbyt wysoka, ujemnie wpływa bowiem ona na koncentrację oraz potęguje uczucie senności.

Na krótką chwilę orzeźwi nas też otwarcie okna, włączenie muzyki, postój i ćwiczenia. Ćwiczenia pomagają, ponieważ z racji siedzenia krążenie robi się coraz słabsze, więc mniej dotlenionej krwi dociera do mózgu.  Optymalna temperatura to 20-22 °C.  Zadbaj też o właściwe ułożenie fotela. Pamiętaj również o odpowiednim posiłku, który doda energii, najlepiej by był bogaty w węglowodany, zawierał sporą ilość błonnika oraz białe chude mięso. Zadbaj też o właściwe nawodnienie, które pozwoli organizmowi działać efektywniej, zaś wizyta w toalecie zmusi cię tez do przerwy. Trzymaj Muszyniankę pod ręką.

Można też na dzień przed długą trasą przygotować się biorąc ciepłą kąpiel przed snem, a po przebudzeniu weźmy zimny prysznic, który nas orzeźwi. Przed podróżą dobrze się wyśpij. Dzięki temu komfortowo dojedziesz do celu.