Migrena to jeden z najcięższych rodzajów bólów głowy. Jednostce tej często towarzyszą inne dolegliwości niż sam ból, przez co staje się ona jeszcze trudniejsza do zniesienia, przez cierpiącego na nią.
O migrenie słów kilka
Pomimo jej częstego występowania do dzisiaj nie znamy pełni przyczyn migreny. Przyczyną może być stres, szybkie tempo życia, wielozadaniowość i nieustanny pęd. Tempo życia wzrasta coraz szybciej, a my mamy coraz mniej czasu na relaks i coraz więcej powodów do zmartwień. Przyczyną migreny może być więc styl życia. Migreny mogą mieć też podłoże dziedziczne, jeśli w naszej rodzinie ktoś cierpiał na migrenę istnieje spore prawdopodobieństwo, że dotknie ona innych członków rodziny. Przyczyn migreny może być wiele i są one bardzo indywidualne. Właśnie dlatego warto poczynić własne obserwacje, które być może pozwolą nam uniknąć bólu. Dla niektórych będzie to przebywanie w dusznym pokoju, dla innych wiele godzin spędzonych przed komputerem, albo reakcja na zmianę pogody.
Objawy charakterystyczne dla migreny to światłowstręt, zaburzenia łaknienia, uczucie pulsowania w głowie, nudności. Każdy, kto kiedykolwiek miał migrenę wie jak straszny to ból. Ataki migreny są uciążliwe i bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Jak zapobiegać?
Przede wszystkim po tym jak pojawi się ból, warto przeanalizować czynniki, które mogły się do niego przyczynić. Gdy zdiagnozujemy przyczynę starajmy się jej unikać. Nie na wszystkie czynniki mamy wpływ i nie wszystkie uda nam się wyeliminować, ale może przyniesiemy sobie choć częściową ulgę. Tak naprawdę najlepiej działać już wtedy, gdy zobaczymy pierwsze objawy migreny. Migrena to choroba przewlekła, więc łączy się z długoterminowym leczeniem. Pierwsze objawy to w zależności od typu migreny na przykład silny ból głowy, senność, zmęczenie, czasami wahania nastrojów, zaburzenia koncentracji, utrata apetytu. W przypadku migreny z aurą dochodzą zaburzenia wzrokowe w postaci mroczków przed oczami. Oprócz bólu osobom chorującym na migrenę doskwierają jeszcze inne dolegliwości jak mdłości, które mogą prowadzić do wymiotów. Nadwrażliwość na bodźce, zapachy, światło, dźwięk, zawroty głowy.
Co ciekawe nie ma jednego specyfiku, który będzie zapobiegał migrenie, zazwyczaj są to środki przeciwbólowe. Niektórzy zalecają też zamknięcie się w zaciemnionym, przewietrzonym pomieszczeniu z kompresem na czole. Na skroniach możemy ułożyć pokrojoną cytrynę lub ziemniaki. Powinno to nieco złagodzić ból. Niektórym pomaga terapia zapachami, poprzez wdychanie olejków eterycznych takich jak melisa czy rumianek. Dlatego należy unikać tego co wywołuje na przykład bodźców zewnętrznych, niektórych pokarmów, napojów i dodatków do nich. Wskazane są też niezbyt męczące ćwiczenia fizyczne, pomagają one pozbyć się napięcia. Często nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem, który dobierze odpowiednie dla nas leki. Występują doraźne, hamujące napady migreny i te stosowane w leczeniu profilaktycznym migreny.
Pamiętajmy też, że czasami przyczyną bólu głowy jest niedostateczne nawodnienie organizmu, pij Muszyniankę przez cały dzień.