Jak sprawdzić, czy jesteś dobrze nawodniony?

Wszędzie mówi się o tym, jak istotne jest właściwe nawadnianie, a czy możemy  w jakiś sposób je sprawdzić? Oto kilka sposobów.

1.Zważ się przed i po treningu

Ten zabieg da nam poglądową wiedzę na temat tego, ile wody wydzielamy w czasie intensywnego wysiłku. Zabierając na trening butelkę z wodą, warto dodać do niej szczyptę soli i sok z połowy cytryny oraz posłodzić ją miodem. Stworzony w ten sposób specyfik idealnie spisze się w trakcie treningu.

2. Spójrz na swoją skórę

Woda wpływa na wiele aspektów naszego ciała, również na stan naszej skóry. Jeśli jest sucha i łuszczy się, to może być znak, że pijemy za mało. Podobnym znakiem jest opuchlizna. Odwodniony organizm zaczyna bowiem gromadzić wodę w przestrzeniach międzykomórkowych, żeby zachować ją na później.

3. Kolor moczu

Właściwe nawodnienie sprawdzić możemy też, obserwując nasz mocz. Jeśli jest on żółty albo brązowy, oznacza to odwodnienie. Właściwy mocz powinien mieć kolor słomkowy.

Właściwe nawodnienie to picie wody najlepiej przez cały dzień, regularnie, małymi łykami, tak by organizm miał do niej dostęp na bieżąco. Ile wody należy wypijać? Jest to uzależnione od różnych czynników, niemniej jednak przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać około 6-8 szklanek dziennie. Ilość ta może ulec zwiększeniu w czasie wysiłku, gdy wraz z potem tracimy elektrolity takie jak sód, potas, magnez. Dlatego tak ważne jest ich uzupełnianie. Pomoże nam w tym Muszynianka, zawierająca te cenne składniki.