Jak spakować kompaktowo plecak na górską wycieczkę?

By 12 czerwca 2019MĘŻCZYŹNI

Wybierając się w góry bardzo często zastanawiamy się, w jaki sposób rozsądnie się spakować, by zabrać wszystkie niezbędne rzeczy. I jak to zrobić, żeby przesadnie nie obciążyć bagażu. Oto kilka patentów, które nam to ułatwią.

Wybieramy wielkość plecaka

Pierwszym wyzwaniem, które stoi przed nami, jest dobranie właściwego plecaka. Zastanówmy się, jak duży powinien być. Zasada mówi, że im większy plecak, tym więcej zabierzemy, ale nie warto niepotrzebnie go obciążać. Litraż powinien być więc uzależniony przede wszystkim od długości wędrówki. W razie, gdyby nie udało nam się zapełnić go w całości, możemy zaopatrzyć się w paski kompresyjne. Zmniejszymy w ten sposób jego objętość i zapobiegniemy przemieszczaniu się zawartości.

Robimy listę rzeczy do zabrania

Przed przystąpieniem do pakowania koniecznie sprawdźmy prognozę pogody oraz określmy teren, po którym będziemy się poruszać. Odpowiedź na te pytania pozwoli nam, między innymi ustalić, ile jedzenia należy zabrać oraz jakie ubrania powinny znaleźć się w plecaku. Warto stworzyć listę rzeczy do zabrania. To pozwoli spojrzeć krytycznym okiem na nasze wybory.

Wśród przedmiotów, które należy zabrać, powinny znaleźć się: krem z filtrem, mapa, w pełni naładowany telefon wraz z ładowarką, jedzenie na drogę, picie, cieplejsza bluza lub polar, wygodne buty i skarpetki oraz coś, co uchroni nas przed deszczem. Przydać może się także kapelusz oraz okulary.

Pakujemy się rozsądnie

Podczas pakowania pamiętajmy o zasadzie – im mniej, tym lepiej. Miejmy na uwadze to, że będziemy dźwigać plecak przez wiele godzin, dlatego nie dokładajmy sobie niepotrzebnie ciężaru. Zaleca się, by jego waga nie przekraczała 25% masy naszego ciała. Jeśli zabieramy ze sobą jedzenie i akcesoria biwakowe, które zazwyczaj ważą najwięcej, to powinny one powędrować na sam dół.

Następnie pakujemy buty. Te układamy noskiem w stronę cholewki, dzięki czemu nie marnujemy miejsca, a do ich wnętrza śmiało można włożyć zwiniętą bieliznę lub skarpetki. Na wierzchu umieszczamy jedzenie oraz ubrania. Bluzę i kurtkę przeciwdeszczową dajemy jak najwyżej, żeby móc je wyciągnąć w razie potrzeby. Nie składajmy ich w kostkę, lepiej zwinąć je w rulon.

Zaopatrzmy się w wodoodporny worek, który nałożymy na plecak po to, by nie przemókł. W klapie powinny znaleźć się rzeczy, z których będziemy korzystać podczas marszu, między innymi mapa, telefon, pieniądze oraz dokumenty. Dzięki temu będziemy mieli do nich łatwy dostęp, ale i pewność, że nie zginą. W bocznych kieszonkach możemy umiejscowić przekąski i artykuły pierwszej potrzeby. To również dobre miejsce na butelkę czegoś do picia. Naturalna woda mineralna, taka jak Muszynianka, dostarczy nam niezbędnych składników mineralnych w czasie wędrówki.