Jak radzić sobie ze stresem?

Stres bywa przydatny. W odpowiednich proporcjach wpływa motywująco. Jednak w przypadku częstego występowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku i negatywnie odbić się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Istnieją jednak sposoby, na walkę z nim.

Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna to pierwszy ze sposobów radzenia sobie ze stresem. I chyba ten najpopularniejszy. Dzięki niej spada poziom kortyzolu we krwi, zwiększa się za to poziom endorfin. Już nawet krótki wysiłek może przynieść takie efekty. A jeśli nie lubimy męczących aktywności, to świetnym rozwiązaniem, będą ćwiczenia relaksacyjne. Rozciąganie i pilates, które pozwalają skupić się na oddechu. Rozluźnią nas one i odprężą, co przyczyni się do spadku ilości hormonu stresu. Z kolei duży wysiłek, może pomóc nam rozładować energię. W ten sposób damy upust piętrzącym się w nas emocjom. Ćwiczenia cardio dotlenią też nasz organizm.

Wypoczynek
Pośród kolejnych terminów, które nas gonią, starajmy się znaleźć czas na wypoczynek. Mowa tutaj między innymi o śnie, który też zmniejsza poziom stresu. To ile godzin snu potrzebujemy, uzależnione jest od kwestii indywidualnych. Warto sprawdzić, ile snu nam trzeba. Z pomocą przychodzą też regularne pory kładzenia się do łóżka. Przed snem warto zrezygnować z patrzenia w smartfon. Niebieskie światło może negatywnie odbijać się na długości zasypiania. Dbajmy też o równowagę, znajdując w czasie dnia chwilę dla siebie. Pamiętajmy też o kontaktach z innymi. Bliskie relacje pozwolą nam odzyskać siły psychiczne.

Dieta
Dieta także ma kluczowe znaczenie w przypadku stresu. Zamiast sięgać po produkty z cukrem, lepiej wybrać zdrową żywność, która będzie dla nas wsparciem. Pijmy wodę, odwodniony organizm to więcej kortyzolu. A na dodatek odwodnienie przyczynia się do uczucia zmęczenia. Z pomocą przychodzi Muszynianka, która zapewni nam także niezbędne składniki mineralne. Po drugie, pamiętajmy o śniadaniu, które da nam energię na rozpoczynający się dzień i wspomoże w walce z czekającymi nas wyzwaniami. Zadbajmy też o to, by na naszym talerzu znalazła się porcja warzyw. Z kolei owoce świetnie sprawdzą się jako przekąski. W tej roli posłuży nam też gorzka czekolada, która zawiera zdrowe składniki. Podobnie jak orzechy włoskie.

Zarządzanie sobą
Umiejętność zarządzania czasem bywa kluczowa. Napięty grafik może nas stresować, a presja rodzi stres. Dlatego potrzebne będzie określenie priorytetów. Sięgnijmy po kalendarz i ustalmy, które zadania koniecznie musimy wykonać. Określmy ilość czasu, którą przeznaczymy na poszczególne czynności. Nauczmy się też prosić o pomoc, jeśli się z czymś nie wyrabiamy. Zachowajmy umiar w liczbie zadań, nie bierzmy kolejnych zleceń, jeśli już mamy zapchany grafik.