Jak nie stracić motywacji?

Chyba każdy z nas choć raz porzucił wyznaczony cel, który na początku wydawał się łatwy do realizacji. Okazuje się, że utrzymanie zdrowych nawyków bywa dość trudne. Co możemy zrobić, żeby nie stracić motywacji?

Pamiętajmy o tym, że poziom motywacji bywa różny. Są dni, gdy z łatwością realizujemy wyznaczone cele, ale i takie, gdy nic nam się nie chce. Dobra informacja jest taka, że możemy coś z tym zrobić. W jaki sposób?

Wyznacz cel
Wyznaczenie dokładnego celu jest kluczowe. Na przykład, jeśli chcemy zacząć ćwiczyć, warto określić, jak często będziemy to robić oraz jaki rodzaj ruchu wybieramy. Kluczowe jest również ustalenie, dlaczego wyznaczamy sobie taki cel. Czy chodzi o poprawę zdrowia, a może lepszą sylwetkę? Ta wiedza jest kluczowa. Będzie nam służyć za wsparcie w trudniejszych chwilach. Określmy też, w jaki sposób będziemy wiedzieli, że cel został osiągnięty. Czy chodzi o zrzucenie kilku kilogramów, a może poprawę kondycji? Cel powinien być konkretny i określony w czasie, a przy okazji możliwy do zrealizowania. Jeśli będzie nieosiągalny, szybko się zniechęcimy. W jego realizacji pomoże nam też stworzenie planu działania. Na przykład wyznaczenie konkretnych dni tygodnia, w które będziemy ćwiczyć.

Stwórz grupę wsparcia
Eksperci radzą, by maksymalnie ułatwić sobie zmianę. Dlatego, np. jeśli nie chcemy jeść słodyczy, zadbajmy o to, by w domu żadnych nie było. W przeciwnym razie, w przypadku spadku silnej woli najpewniej po nie sięgniemy. Warto też poszukać osób, które mają podobny cel do naszego. Jeśli chcemy zacząć biegać, znajdźmy kogoś, kto również chce zacząć to robić. Wspólnie będzie nam łatwiej się zmotywować. Dajmy też znać bliskim, o tym, jakie mamy plany. Dzięki temu będziemy czuli się bardziej zobowiązani, wiedząc, że ktoś może nas zapytać o to, jak nam idzie.

Nie poddawaj się
Musimy przygotować się na to, że czasami będzie nam łatwiej realizować swoje cele, a innym razem będzie nam trudniej. To naturalne. Świętujmy sukcesy, nawet te najmniejsze, a jeśli zdarzą nam się wpadki, bądźmy dla siebie wyrozumiali. W celebrowaniu sukcesów może nam pomóc stworzenie dziennika postępów. Zapisujmy w nim nasze osiągnięcia oraz plany.

Zadbaj o podstawy
Trudno realizować swoje cele, gdy jesteśmy głodni, zmęczeni i rozdrażnieni. Dlatego dbajmy o to, by zaspokoić wspomniane potrzeby. W przeciwnym razie czeka nas podjadanie, spadek energii i motywacji. Również zmęczenie nie sprzyja spełnianiu celów. Dlatego wysypiajmy się. Nie zapominajmy też o nawodnieniu organizmu, pomoże nam w tym Muszynianka. Właściwe nawodnienie to więcej energii i łatwiejsza koncentracja.