Latem znacznie częściej odczuwamy pragnienie, co jest to naturalne. Z racji panującej na zewnątrz wysokiej temperatury powinniśmy więcej pić. W jaki sposób prawidłowo się nawadniać?
Odwodnienie stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Wynika ono z utraty znacznej ilości wody, która prowadzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Dlatego warto zwracać uwagę na to ile wody dziennie pijemy. Istotne jest również to, czy przyjmujemy płyny pod inną postacią.
Objawy odwodnienia
W jaki sposób możemy poznać, czy jesteśmy odwodnieni? Między innymi odnotowując symptomy takie jak ból głowy, zmęczenie, senność, problemy z koncentracją, sucha skóra, rozdrażnienie, czy w końcu zmiany w kolorze oddawanego moczu. Odwodnienie może prowadzić również do omdleń i udaru cieplnego. Szczególnie narażone są na nie niemowlęta i osoby starsze, ale również osoby z nadwagą, czy mające problemy z układem trawiennym. W trakcie upałów są jednak na nie narażeni wszyscy. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie ilości spożywanych płynów. Niech światełkiem alarmowym będzie dla nas uczucie pragnienia, które informuje o utracie 1% wody w naszym organizmie.
W jaki sposób się nawadniać?
Najlepiej jeszcze zanim poczujemy pragnienie, pijmy często, małymi łykami, dzięki temu organizm będzie mógł na bieżąco rozdysponować dostarczoną mu wodę. Ilość zapotrzebowania na płyny uzależniona jest od masy naszego ciała, naszej aktywności czy temperatury otoczenia w której przebywamy. Zakłada się, że dorosłe kobiety powinny przyjmować około 2 litrów płynów dziennie, a mężczyźni około 2,5 litra. Nasze pragnienie najskuteczniej ugasi woda, pijąc Muszyniankę, dostarczymy naszemu organizmowi również niezbędnych składników mineralnych. Oczywiście nie musimy się zamartwiać, jeśli dziennie nie wypijemy dokładnie 8 szklanek wody, w końcu ten płyn znajduje się również w pożywieniu m.in. w arbuzie czy ogórku.
Dlaczego właściwe nawodnienie jest tak istotne?
Między innymi dlatego, że woda bierze udział w procesie trawienia, wspomaga przemieszczanie się treści pokarmowej, transportuje składniki odżywcze, pomaga usunąć szkodliwe produkty przemiany materii. Wydala szkodliwe dla organizmu toksyny. Bierze też udział w termoregulacji. Nadmierne ciepło usuwane jest wraz z potem, dzięki czemu nie przegrzewamy się. Nie będzie przesadą, jeśli stwierdzimy, że woda bierze udział w podstawowych procesach życiowych. Nasz organizm nie magazynuje jej na zapas, dlatego ubytki wody należy systematycznie uzupełniać.