Czy warto ćwiczyć mózg?

By 14 sierpnia 2019MĘŻCZYŹNI

Mózg jest jednym z najbardziej istotnych organów w organizmie człowieka i najważniejszą częścią układu nerwowego. Odpowiada także za naszą zdolność do myślenia. Dlatego jest dla nas tak cenny i należy o niego dbać. Ma również potencjał, który możemy wykorzystać dzięki ćwiczeniom i w ten sposób aktywizować działanie tego organu. Ale jak sprawić, aby był on w jak najlepszej kondycji i pracował lepiej? Podpowiadamy kilka prostych sposobów.

Nauka

Uczenie się nowych rzeczy ma bardzo korzystny wpływ na nasz mózg. Nie muszą to być wcale skomplikowane rachunki matematyczne. Zacznij rozwiązywać krzyżówki lub grać w szachy. Możesz też wykonywać czynności, do których nie przywykłeś, jak na przykład mycie zębów lewą ręką (lub prawą, jeśli jesteś leworęczny). Po kilku dniach zauważysz, że ta czynność sprawia Ci coraz mniejszą trudność. Dzieje się tak, ponieważ mózg się uczy, a taka nauka jest dla niego najlepszym treningiem.

Nie zapominaj o ćwiczeniu pamięci. Aby coś zapamiętać, musisz to kilka razy powtórzyć, ale pójdzie Ci dużo łatwiej, gdy będziesz miał z tym jakieś skojarzenia. Świetnym sposobem na trening mózgu jest też nauka języków obcych. Jeśli chciałeś kiedykolwiek nauczyć się nowego języka, teraz masz ku temu argument.

Odpoczynek

Mózg również może być zmęczony. Dopilnuj, aby miał czas na odpoczynek. Najlepszą formą relaksu dla niego jest sen. Zadbaj, aby był on spokojny. Wiele osób ma nawyk używania komputera i telefonu tuż przed snem, jeśli należysz do tej grupy, postaraj się zmienić przyzwyczajenia. Światło ekranu męczy nie tylko oczy, ale też mózg, któremu wysyła mylącą informację, że wciąż jest dzień. To sprawia, że nie jesteś w stanie wejść w najgłębszą fazę snu.

Zdrowy tryb życia

Sposób, w jaki żyjemy, ma wpływ na nasz umysł. Jeśli chcesz zadbać o swój pamiętaj, aby zdrowo się odżywiać. Szczególnie pomocne będą w tym kwasy omega-3. Ich podstawowym źródłem są tłuste ryby morskie. Jeśli nie przepadasz za rybami, możesz zażywać tran w kapsułkach, który ma podobne właściwości.

W parze ze zdrowym jedzeniem idzie też aktywność fizyczna. Postaw na sport, który najbardziej lubisz, a podczas wysiłku niech towarzyszy Ci naturalna woda mineralna, Muszynianka. Picie wody w trakcie ćwiczeń zapobiegnie odwodnieniu i ugasi pragnienie.