Czy można pić podczas jedzenia?

Popijanie płynów podczas posiłków to temat dość kontrowersyjny. Czy jest to wskazane i jak działa na nasz organizm? Sprawdźmy to.

Zacznijmy od

Czy picie w trakcie jedzenia jest dla nas korzystne? To zależy, dietetycy raczej nie zalecają tej czynności. Jednak jeśli się nie odchudzamy i nie borykamy z problemami gastrycznymi, takimi jak zgaga czy refluks, wówczas nie jest to zabronione. Niemniej warto zwrócić uwagę na to, co pijemy.

To pić czy nie pić?

Dietetycy zgodnie twierdzą, że powinniśmy pić ok. 15-30 minut przed posiłkiem albo pół godziny po nim. Wszystko dlatego, że w trakcie jedzenia płyn rozrzedza soki żołądkowe, przez co wydłuża się proces trawienny. Wpływa to również negatywnie na przeżuwanie pokarmu. Obecny w jamie ustnej enzym rozkładający cukry rozrzedza się i nie trawi ich, przez co szybciej wzrasta poziom glukozy. W rezultacie możemy się borykać ze wzdęciami oraz zaparciami, ze względu na obciążenie układu trawiennego. Z drugiej strony im więcej pijemy, tym nasz posiłek będzie bardziej płynny i prawdopodobnie zjemy więcej, co ma szczególne znaczenie dla osób, które się odchudzają.

Pić! Tylko co?
Jeśli już zdecydujemy się na spożywanie płynów podczas posiłku, to najlepiej, by była to woda mineralna albo świeżo wyciśnięty sok, stanowiący źródło witamin. W przypadku, gdy nie przepadamy za smakiem wody mineralnej, zawsze możemy dodać do niej cytrynę lub miętę. Sięgajmy po taką wodę, która nie tylko ugasi pragnienie, ale również dostarczy nam niezbędnych składników mineralnych. Do takich należy np. Muszynianka, naturalna woda mineralna.

Alternatywą może być popijanie herbaty ziołowej lub owocowej, aby jeszcze bardziej wspomóc trawienie. Nie zaleca się picia płynów, które zawierają cukier. Napój nie powinien też być gorący, ponieważ wysoka temperatura negatywnie wpływa na enzymy trawienne i pokarm z trudem się trawi.

W walce o odchudzanie

Jeśli chcemy stracić kilka zbędnych kilogramów, to pijmy wodę, ale przed posiłkiem. Wypełni ona żołądek, tym samym zmniejszając uczucie głodu. To przełoży się na zjedzenie mniejszej porcji jedzenia. Jednak i tu powinniśmy zachować pewien odstęp czasowy. Natomiast wypicie płynu po posiłku zapewni nam lepsze trawienie.

Nie zapominajmy, że odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe, dlatego pijmy zawsze wtedy, gdy poczujemy pragnienie!