Ćwiczenia przy biurku

By 27 kwietnia 2023MĘŻCZYŹNI

Regularny ruch to jeden z czynników przyczyniających się do dobrego samopoczucia i zdrowia człowieka. Coraz więcej czasu spędzamy jednak w pozycji siedzącej, pracując przed komputerem, a to może zaszkodzić. Dlaczego warto się ruszać i jak to robić podczas pracy biurowej?

Poruszaj się!

Sport to zdrowie – mówi stare przysłowie. Ale czy faktycznie wiemy, jakie korzyści płyną z ruchu? Oto kilka z nich:

Poprawa krążenia – długotrwałe siedzenie w jednej pozycji może prowadzić do bólu i obrzęku nóg. Ćwiczenia, nawet te składające się z kilku powtórzeń i ruchów, pomagają poprawić krążenie krwi i zapobiec tym problemom.

Poprawa postawy – siedzenie przed komputerem przez długi czas może prowadzić do złej postawy, co może skutkować bólem pleców, szyi i ramion. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pomagają poprawić postawę i zapobiec tym niedogodnościom.

Poprawa nastroju – regularna aktywność fizyczna wiąże się z poprawą samopoczucia, zmniejszeniem stresu i napięcia. Ćwiczenia przy biurku mogą pomóc zrelaksować się i poprawić nastrój w trakcie dnia pracy.

Wzmocnienie mięśni – długotrwałe siedzenie może prowadzić do osłabienia mięśni i skutkować bólem oraz ograniczeniem zakresu ruchów. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie przy biurku pomagają poprawić siłę i elastyczność mięśni.

Zapobieganie chorobom – regularna aktywność fizyczna pomaga przeciwdziałać chorobom serca, cukrzycy, otyłości i innym chorobom związanym z brakiem ruchu. Ćwiczenia przy biurku są prostym sposobem na zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia i poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Kilka inspiracji

Biorąc pod uwagę liczne korzyści, które płyną z uprawiania aktywności, warto wprowadzić ruch do swojej biurowej rutyny. Istnieje wiele ćwiczeń, które można wykonywać przy biurku, aby zachować dobrą postawę i zapobiec bólom pleców, szyi i ramion. Oto kilka przykładów:

Rozciąganie karku – odwróć głowę w prawo, następnie na lewo, po czym opuść brodę do klatki piersiowej i przytrzymaj przez kilka sekund. Powtórz kilka razy.

Rozciąganie ramion – unieś ramiona do góry, następnie przyciągnij łokcie do klatki piersiowej i złącz dłonie za plecami. Trzymaj tak przez kilka sekund i powtórz kilka razy.

Skręty tułowia – siądź prosto na krześle, a następnie obróć górną część ciała w lewo i prawo. Powtórz kilka razy.

Podnoszenie nóg – siadając na krześle, unieś jedną nogę do góry i przytrzymaj ją przez kilka sekund, a następnie opuść i powtórz z drugą nogą.

Pamiętaj, aby regularnie robić przerwy od siedzenia przy biurku i wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie. Warto też wstać i zrobić kilka kroków oraz co jakiś czas zmienić pozycję na krześle. Pamiętaj też o regularnym nawadnianiu się.