Sprawdzone sposoby na dziecięce zasypianie

By 7 grudnia 2018Bez kategorii

Twoje dziecko ma trudności z zasypianiem? Co zrobić, by zasypianie stało się dla dziecka przyjemnością?

Na sen dziecka wpływają takie czynniki jak stan zdrowia czy bodźce, których doświadczyło w ciągu dnia. Najmłodsze dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconego systemu nerwowego, dlatego się wybudzają. Maluch nie ma też ustalonego dobowego rytmu. Na dodatek bardzo małe dzieci ząbkują, albo męczy je kolka. Bezsenność wynika często z emocji i napięcia. Maluchy boją się też ciemności. Dzieci do zaśnięcia potrzebują ciepła rodzica i spokoju. Dlatego zapewnij dziecku spokój przed snem, niech się nie denerwuje i nie ma licznych wrażeń, śpiące dziecko przeżywa w nocy wiele sytuacji powtórnie. Dlatego dziecko może budzić się nocą z płaczem i mieć trudności z ponownym zasypianiem. Na ile to możliwe wyciszmy malca przed pójściem spać,  przyciemnijmy światła, postawmy na wspólne czytanie bajki, ciepłą kolację i kojące kakao. Sypialnia powinna być miejscem spokojnym, bez telewizora i ekranów.

W ciągu dnia dziecko powinno też nieco się poruszać, wyjdźmy na spacer. Ustalmy też rytm dnia, pory spania i karmienia. Rytuały są bardzo ważne. Dziecko podobnie, jak dorosły lubi wiedzieć co będzie się działo. Niech obowiązują one również w czasie weekendu. Problemy ze snem wiążą się również z dostępnością smartfonów. Nowe technologie, nieustannie grające wszędzie, tablety, telewizory, konsole do gier. To przez nie nasze dziecko może mieć trudności z wyciszeniem się. Wpatrywanie się w niebieski ekran przed snem również utrudnia zasypianie. Wpływa też negatywnie na wytwarzanie melatoniny, hormonu, który powinien być naturalnie wytwarzany po zachodzie słońca i który reguluje nasz zegar biologiczny.

Dłuższe problemy ze snem mogą prowadzić do gorszego skupienia, przyswajania wiedzy i zdenerwowania. Osłabiają one również układ odpornościowy i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji. Na godzinę przed snem powinniśmy wyłączyć wszystkie ekrany. Zamiast tego postawmy na relaksującą kąpiel i powolne przygotowywanie się do snu. Przed snem nie podawajmy dziecku też słodkich przekąsek czy produktów zawierających kofeinę.  Pomieszczenie w którym śpi dziecko warto przed snem wywietrzyć, co sprzyja dobremu wypoczynkowi. Temperatura panująca w pomieszczeniu powinna wynosić około 20 stopni. Tylko nie kładźmy rozgrzanego malucha w zimnym pokoju. Aby dziecko nie budziło się w nocy z powodu pragnienia, warto zadbać też o jego nawodnienie w przeciągu całego dnia. Niech regularnie sięga po Muszyniankę.