Recykling – dlaczego jest taki ważny?

Każdego dnia generujemy olbrzymie ilości odpadów. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest ich segregacja. Planeta jest naszym domem, o który powinniśmy dbać nie tylko od święta. Recykling niesie za sobą wiele korzyści. Podpowiadamy dlaczego warto segregować śmieci.

Środowisko naturalne jest w dużej mierze  zdegradowane przez ingerencję człowieka. Statystyczny Polak w swoim domu co roku wytwarza nawet 315 kg śmieci. Dlatego każdy, któremu choć trochę zależy na naszej planecie powinien w swoich domu segregować odpady.

Po co segregować śmieci?

Sortowanie śmieci wcale nie jest takie trudne i wbrew pozorom nie potrzebujemy do tego dużej przestrzeni. Wystarczy, że wygospodarujemy w naszym domu miejsce na dwa pojemniki. Jeden na odpady zmieszane, a drugi na te, które można poddać recyklingowi.

Recykling tworzyw sztucznych chroni wody gruntowe oraz gleby. Proces ich rozkładu trwa często nawet kilka tysięcy lat, a porzucone odpady mogą uwalniać trujące i niebezpieczne dla zdrowia substancje.

Poza tym rozdzielanie śmieci w gospodarstwie domowym po prostu się opłaca. Osoby, które nie segregują śmieci, ponoszą wyższe koszty za ich wywóz. Dlatego warto być świadomym i odpowiedzialnym, wyrabiać nawyki i dbać o otoczenie.

Segregacja odpadów to przede wszystkim poprawa jakości wody, powietrza oraz gleby. Dzięki recyklingowi nie tylko dbamy o naszą planetę tu i teraz, ale także chronimy zasoby naturalne, z których będą korzystały kolejne pokolenia.