Jak poradzić sobie z katarem

By 30 października 2018Bez kategorii

Katar chociaż nie jest chorobą, to z całą pewnością może uprzykrzyć nam życie. Czy możemy w jakiś sposób sobie pomóc?

Bez względu na wiek katar jest uciążliwy, najmłodsi radzą sobie z nim jednak najgorzej. Dziecko może być rozdrażnione, a spływająca wydzielina może utrudniać mu oddychanie i jedzenie. Starszym dzieciom utrudnia zaś zabawę. Zatkany nos sprawia też, że nie czujemy smaku potraw. Co możemy zrobić?

Po pierwsze musimy pozbyć się wydzieliny z nosa. Starsi niech dmuchają regularnie nos, a dzieciom trzeba będzie pomóc. Można też rozrzedzić wydzielinę, by było nam łatwiej ją usunąć. Zaleganie wydzieliny sprzyja przekształceniu się kataru wirusowego w bakteryjny. Pomocny okaże się izotoniczny roztwór soli mineralnych lub wody morskiej. Wystarczy psiknąć i poczujemy jego działanie. Zalegająca wydzielina łatwiej wypłynie, a do tego zadziała łagodząco na błonę śluzową nosa. Udrożnić nos pomogą nam również olejki eteryczne wykorzystane do inhalacji, ale i maść majerankowa, którą nakładamy pod nos. Inhalacje ziołowe działają odkażająco, przeciwzapalnie i pomagają udrożnić nos. Inhalacji nie zaleca się jednak, gdy mamy wysoką temperaturę, ataki astmy czy niewydolność serca. Rozgrzać pozwoli nam się również nacieranie stóp i klatki piersiowej maścią kamforową.

Częste pocieranie nosa sprawia, że staje się on czerwony i wysuszony, dlatego dbajmy o to, by go nawilżać. Obolałe miejsce smarujmy kremem. Jeśli mamy bardzo obrzęknięte śluzówki nosa, to warto sięgnąć po preparaty zmniejszające obrzęk. Pamiętajmy jednak, że zbyt długie stosowanie kropli do nosa może przynieść odwrotny efekt w postaci obrzęku błony śluzowej, przez co staje się ona cienka i przestaje pełnić barierę ochronną. Możemy wybrać spray z wodą morską, który nawilży błonę śluzową, rozrzedzi wydzielinę i usprawni pracę rzęsek. Co jakiś czas warto również przewietrzyć pokój, ponieważ duszne pomieszczenie utrudnia oddychanie. Nawilżajmy też powietrze, nie musimy koniecznie używać elektronicznych nawilżaczy, rozwieśmy pranie albo wilgotny ręcznik na kaloryferze.

Katar często stanowi objaw infekcji, towarzyszy mu też zmęczenie, ból głowy, i spadek sprawności intelektualnej. W przypadku infekcji dbajmy o regularne nawadnianie organizmu, pomoże nam w tym gorąca herbata z sokiem malinowym, która nas rozgrzeje. Niedobory składników mineralnych pomoże uzupełnić natomiast Muszynianka. Wspomagajmy nasz organizm również przy pomocy diety wzmacniającej odporność, w której znaleźć powinny się ryby, białko, warzywa i owoce.
Jeśli katar nie mija a objawy nasilają się, konieczna może być wizyta u lekarza.