Uporczywy katar – jak się go pozbyć?

By 1 października 2019KOBIETY

Katar, zwany inaczej nieżytem nosa, to stan, który jest związany z infekcjami górnych dróg oddechowych. Pojawia się wydzielina z nosa, ponieważ organizm próbuje w ten sposób pozbyć się wirusów. Akademia Zdrowia Muszynianki podpowiada, co zrobić, aby zniwelować skutek infekcji i szybciej pozbyć się kataru.

Szybkie działania

Zauważając pierwsze objawy kataru, należy reagować natychmiast. Dobrze jest zażyć wtedy witaminę C lub preparat wapnia. To powinno sprawić, że naczynia krwionośne w nosie zostaną uszczelnione.

Nie bez znaczenia jest też higiena. Najlepszym dla zdrowia sposobem jest używanie jednorazowych chusteczek higienicznych. Jednak osoby, które korzystają z bawełnianych powinny pamiętać, że dopiero wypranie ich w temperaturze powyżej 70 st. C zniszczy szkodliwe drobnoustroje.

Alternatywa dla wizyty u lekarza

Aby usprawnić oddychanie i zmniejszyć ilość wydzieliny w nosie, warto zrobić sobie inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (warto sięgnąć po tymiankowy, eukaliptusowy lub jałowcowy). Podobne działanie będzie miało wdychanie naparu z rumianku lub szałwii. Poza tym można spróbować płukania nosa wodą morską, co ma również tę zaletę, że nawilża błonę śluzową.

Innymi domowymi sposobami na pozbycie się kaszlu jest właściwe odżywianie. Warto w tym okresie jeść potrawy rozgrzewające, takie jak rosół, czy po prostu z dodatkiem pikantnych przypraw. Składnikiem, który powinien rządzić w kuchni jest czosnek. To naturalny antybiotyk, który zapobiegnie rozwojowi wirusów.

Nie powinno się zapominać o nawadnianiu organizmu! Dobrym pomysłem jest postawienie przy łóżku butelki naturalnej wody mineralnej, takiej jak Muszynianka. Dzięki temu od razu po przebudzeniu można uzupełnić płyny. Warto też zadbać o nawilżenie powietrza, co ułatwi oddychanie. Odpowiednie będą specjalne nawilżacze lub położenie na grzejniku mokrego ręcznika.

Powyższe rady z pewnością pomogą w zmaganiach z nieprzyjemnym katarem. Są też sposobami na zatrzymanie dalszego rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych. Jeśli jednak przeziębienie zacznie się rozwijać, koniecznie odwiedź lekarza.