Jak spakować kompaktowo plecak na górską wycieczkę?

By 12 czerwca 2019MĘŻCZYŹNI

Wybieramy się na górską wyprawę i zastanawiamy się, w jaki sposób rozsądnie się spakować tak, by zabrać wszystkie niezbędne rzeczy, ale przesadnie się nie obciążyć? Oto kilka patentów, które nam w tym pomogą.

Wybieramy wielkość plecaka

Pierwszym wyzwaniem, które stoi przed nami, jest wybranie właściwego plecaka. Zastanówmy się, jak duży plecak jest nam potrzebny. Zasada mówi, że im większy plecak, tym więcej zabierzemy, a może nie warto się niepotrzebnie obciążać? W razie, gdyby nie udało nam się zapełnić plecaka w pełni, warto zaopatrzyć się w paski kompresyjne, zmniejszymy w ten sposób jego objętość i zapobiegniemy przemieszczaniu się rzeczy. Litraż plecaka uzależniony będzie przede wszystkim od długości wędrówki.

Robimy listę rzeczy do zabrania

Przed przystąpieniem do pakowania koniecznie sprawdźmy prognozę pogody oraz określmy teren, po którym będziemy się poruszać. Odpowiedź na te pytania pozwoli nam, między innymi ustalić ile jedzenia należy zabrać, czy jakie ubrania powinny znaleźć się w plecaku. Warto stworzyć listę rzeczy do zabrania, zanim rozpoczniemy pakowanie. Pozwoli nam to spojrzeć krytycznym okiem na nasze wybory. Koniecznie powinniśmy zabrać krem z filtrem, mapę, naładowany telefon, jedzenie, picie, cieplejszą bluzę lub polar, wygodne buty i skarpetki oraz coś na deszcz. Przydać może się także kapelusz oraz okulary.

Spakuj się rozsądnie

Podczas pakowania pamiętajmy o zasadzie – im mniej, tym lepiej. Miejmy na uwadze to, że będziemy dźwigać plecak przez wiele godzin, dlatego nie dokładajmy sobie niepotrzebnie. Zaleca się, by waga plecaka nie przekraczała 25% masy naszego ciała. Jeśli zabieramy ze sobą jedzenie i akcesoria biwakowe, które są zazwyczaj najcięższe, to powinny one powędrować na sam dół, następnie pakujemy buty. Nie marnujmy żadnej przestrzeni, buty składamy nosek do cholewki/cholewka do noska, do ich wnętrza śmiało można włożyć bieliznę lub skarpetki. Podobnie zróbmy z kubkiem. Pora na ubrania, które umieszczamy nad jedzeniem i butami. Bluzę i kurtkę przeciwdeszczową dajemy jak najwyżej, żeby móc je wyciągnąć w razie potrzeby. Nie składajmy ich w kostkę, lepiej zwinąć je w rulon. Zaopatrzmy się w wodoodporny worek, który nakładamy na plecak po to, by nie przemókł. W klapie powinny znaleźć się rzeczy, z których będziemy korzystać podczas marszu, między innymi mapa i telefon. Pieniądze i dokumenty najlepiej umieścić po wewnętrznej stronie klapy, by mieć do nich łatwy dostęp. W bocznych kieszonkach możemy umiejscowić przekąski i artykuły pierwszej potrzeby.

W czasie pakowania zwracajmy uwagę na to, gdzie co pakujemy, tak by w razie potrzeby nie przegrzebywać całego plecaka. Na górską wycieczkę zabierzmy ze sobą Muszyniankę, która dostarczy nam niezbędnych składników mineralnych w czasie wędrówki.