Jak poradzić sobie z suchymi dłońmi?

By 16 kwietnia 2022KOBIETY

Dłonie nie mają łatwego życia, narażone są na zmienne warunki atmosferyczne. Niskie temperatury, deszcz, suche powietrze. Wszystko to sprawia, że skóra naszych dłoni staje się sucha i pęka, a to powoduje dyskomfort. Jak możemy temu zapobiec?

Dlaczego skóra na dłoniach pęka?
Przyczyny pękającej skóry mogą być różne. W głównej mierze są to czynniki zewnętrzne, takie jak kontakt z detergentami czy niesprzyjająca pogoda. Nie służą jej również niskie temperatury, które prowadzą do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego. Niekiedy przyczyną pękającego naskórka bywa również niedobór witamin. W pewnym stopniu możemy temu wszystkiemu przeciwdziałać.

Nawilżenie
Jeśli Twoja skóra jest sucha i pęka, możemy postarać się o jej lepsze nawilżenie. Pomoże nam w tym regularne smarowanie kremem. Warto sięgać po krem przez cały dzień, a przed pójściem spać, nałożyć jego obfitą porcję. Ale to nie wszystko. Samo nawilżenie na zewnątrz nie wystarczy, trzeba jeszcze zadbać o nawilżenie od środka. Dlatego pamiętajmy o tym, żeby pić wystarczającą ilość wody. W tym pomoże nam Muszynianka. Sięgajmy po nią regularnie, jeszcze zanim pojawi się pragnienie. Zimą zakładajmy rękawiczki, nie zapominajmy też o pielęgnacji latem. Upał i słońce również przyczyniają się do wysychania skóry.

Suche powietrze
Naszym dłoniom nie służy też suche powietrze, które doskwiera nam zwłaszcza zimą. Wszystko przez ogrzewanie, przez które skóra szybciej się wysusza. Możemy zapobiec temu poprzez regularną pielęgnację dłoni i wcześniej wspomniane zabiegi. Warto też częściej wietrzyć mieszkanie. Dodatkowo dbajmy o to, by nie wychodzić na zewnątrz z mokrymi dłońmi, zwłaszcza w mroźne dni.

Zabiegi pielęgnacyjne
Jeśli chcemy poprawić kondycję naszych dłoni, możemy postawić na domowe sposoby w postaci np. maseczki z miodu. Wystarczy, że posmarujemy dłonie miodem i pozostawimy je w takim stanie przez kilka minut. Pomóc może też kąpiel w rumianku, który ma właściwości wspierające regenerację, podobnie, jak maseczka z oliwy z oliwek i żółtka.

Ostrożność
Żeby nie pogarszać stanu naszych dłoni, należy zawsze osuszać je po ich wymyciu. Nie przesadzajmy też ze środkami higieny i żelami do dezynfekcji, które naruszają strukturę dłoni. Warto zapobiegać przesuszeniom, jeszcze zanim się pojawią. Podczas mycia rąk zadbajmy o to, by woda miała odpowiednią temperaturę. Gorąca woda przyczynia się do przesuszenia skóry, nie służy jej także lodowata. Podczas sprzątania zakładajmy rękawiczki ochronne, by nie narażać skóry na działanie detergentów. Warto też raz na dwa tygodnie wykonać peeling dłoni. Wspomniane czynności pozwolą nam zachować odpowiednie nawilżenie skóry, a jeśli pojawią się przesuszenia, szybciej się z nimi uporać.