Dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie?

By 3 lipca 2019KOBIETY

Chyba większość nas doświadczyła kiedyś uczucia, jakim jest opuchnięcie czy uczucie ociężałości, które stanowią efekt zatrzymania wody w organizmie. Jakie są tego realne przyczyny i jak sobie z nimi poradzić?

O nadmiarze wody w organizmie mówimy, gdy gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych. Bardzo często pojęcie to słyszymy w odniesieniu do kobiet, rzadziej względem mężczyzn. Może dlatego, że zjawisko to towarzyszy wielu paniom w czasie miesiączki. Wahania hormonalne mimo, że wpływają na nadmiar wody w ciele, nie stanowią jednak jedynej przyczyny. Wśród innych powodów wymienia się także zbyt małą ilość płynów dostarczanych do organizmu, złe odżywianie i niską aktywność fizyczną.

Czym to się objawia?

Gromadzenie wody w ciele objawia się opuchlizną w różnych miejscach, np. w palcach, kostkach, na brzuchu lub twarzy. Wiąże się ono też z tymczasowym wzrostem masy ciała oraz odczuwaniem ciasnoty w butach. Obrzęk może pojawić się o dowolnej porze dnia, niekiedy towarzyszą mu takie objawy, jak ból głowy, problemy z koncentracją czy zmęczenie.

Jak z tym walczyć?

Po pierwsze zapobiegajmy, czyli zadbajmy o aktywność każdego dnia. Jeśli pracujemy przy biurku, pamiętajmy o regularnym podnoszenie się znad niego i wybierzmy chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy. Uprawiajmy też sport! Ograniczmy posiłki zawierające dużą ilość soli i pijmy przynajmniej 1,5 litra wody dziennie (najlepiej bogatej w cenne składniki odżywcze, jak w przypadku Muszynianki). Miejmy na uwadze, że aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na cenne minerały. Sięgajmy więc po świeże warzywa i owoce, które uzupełnią te niedobory i dostarczą witamin.