Biurowa gimnastyka

By 19 października 2018KOBIETY

Siedzący tryb życia jest groźny dla naszego zdrowia. Tymczasem większość z nas pracuje obecnie właśnie w taki sposób. Godziny, które spędzamy za biurkiem odbijają się później na naszej kondycji i samopoczuciu, ale możemy trenować nawet siedząc za biurkiem. W jaki sposób?

Wady postawy i uciążliwe bóle kręgosłupa to efekt godzin spędzonych w pozycji siedzącej, czy konieczne jest rozkładanie maty do ćwiczeń na środku biura, by nieco odciążyć nasz kręgosłup? Nie. Już za pomocą drobnych czynności możemy ulżyć naszemu ciału i zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom.

Nasze ciało uwielbia, kiedy się ruszamy. Nie lubi być przez długi czas w jednym miejscu. Dlatego ruszajmy się kiedy tylko możemy. Siedząc przy biurku możemy delikatnie poruszać miednicą, ściągnąć łopatki, podnieść pięty do góry, w ten sposób nieco rozruszamy zastane stawy i kości.  Niech nawykiem staną się regularne przerwy, podczas których spacerujemy choćby do toalety, czy wychodzimy na chwilę na zewnątrz. Wybierajmy też windę, zamiast schodów. Nie parkuj tuż przy wejściu, dzięki czemu znajdziesz okazję do spaceru. Liczy się każda nawet najmniejsza aktywność. Warto pamiętać, że trening funkcjonalny oparty jest na ruchach, które wykonujemy na co dzień, na przykład przysiad jest oparty na siadaniu i wstawaniu z krzesła. Dbaj o to, by ruszać się przynajmniej raz na godzinę.

Praca przed komputerem sprawia, że mamy wysuniętą do przodu szyję, nie jest to naturalna dla nas pozycja. Długotrwałe siedzenie w taki sposób jest powodem bólu oraz problemów z kręgosłupem. Warto rozluźnić mięśnie poruszając ramionami co jakiś czas, kręćmy też głową w kółko. Warto postawić też na ćwiczenia izometryczne, które pozwalają na wzmocnienie mięśni bez potrzeby użycia specjalnego sprzętu. Nie wymagają też dużej przestrzeni. Maksymalne napięcie utrzymuj przez 15-30 sekund wykonując kilkanaście powtórzeń w kilku seriach. Kolejne ćwiczenie polega na tym, by podczas siedzenia złączyć mocno stopy i kolana i naciskać nimi na siebie. Warto robić również skłony w bok sięgając po długopis. W zasadzie lista ćwiczeń w biurze się nie kończy. Najważniejsza jest inwencja. Napinaj brzuch siedząc na krześle, przeciągaj się, rozciągaj, podnoś nogi, zmieniaj pozycje, wierć się. Gdy siedzisz, wyprostuj raz jedną, raz drugą nogę i zataczaj nimi małe kółka. Prowadząc samochód trenuj mięśnie brzucha poprzez rytmiczne wciąganie i wypychanie brzucha.