Wiosenna dieta malucha

By 29 marca 2019DZIECKO

Właściwa dieta jest konieczna, aby maluch mógł się prawidłowo rozwijać. Co powinno zawierać wiosenne menu dziecka?

Dzięki właściwemu żywieniu nie tylko wyrobimy w dziecku dobre nawyki od najmłodszych lat, ale i będziemy przeciwdziałać otyłości. Przy czym nie chodzi o ilość spożywanych posiłków, a o ich jakość. Dziecko może dużo jeść, a nie dostarczać organizmowi niezbędnych składników, ze względu na źle skomponowaną dietę.

W diecie dziecka koniecznie powinny pojawić się wapń, żelazo, witaminy i białko. Warto też zwrócić uwagę na składniki, które pozwalają im się lepiej przyswajać. W diecie dziecka bardzo istotna jest witamina C, jej niedobory mogą objawiać się zmęczeniem i spadkiem apetytu. Wpływa ona na odnawianie się tkanki łącznej, chroni też przed wolnymi rodnikami i wzmacnia odporność. Jeśli na dodatek dziecko choruje to wzrasta zapotrzebowanie na tę witaminę. Przyswajaniu witaminy C sprzyja żelazo. Jej nadmiar jednak może sprzyjać powstawaniu kamicy moczowej, dlatego najlepiej dostarczać ją z pożywieniem. Jej źródłem są warzywa, owoce i soki. Bogate w nią są między innymi cytrusy, owoce jagodowe, czarna i czerwona porzeczka, truskawki i poziomki. Znajdziemy ją też w takich warzywach jak papryka, pomidory, kapusta, natka pietruszki, czy szpinak. Kolejny element to wapń, pierwiastek niezbędny do mineralizacji kości, zapewnia zachowanie odpowiedniego napięcia mięśni oraz szczelności naczyń krwionośnych. Wchłanianie wapnia ułatwia witamina D. Wapń i witaminę D znajdziemy w produktach mlecznych, kefirach i jogurtach. Warto jeść też tłuste ryby, tran, wątróbkę, podroby i jaja. Produkcję witaminy D wspiera też słońce, wychodźmy więc z dzieckiem na spacer. Kolejnym niezbędnym składnikiem jest żelazo. Znaleźć możemy je w orzechach, suszonych owocach, otrębach, zarodkach pszennych. Znajduje się również w mięsie i rybach. Nie zapomnijmy też o błonniku, który usprawnia pracę jelit i wspomaga procesy trawienne. Jego brak skutkuje zaparciami i bólami brzucha. Znajdziemy go w otrębach pszennych, płatkach owsianych, surowych warzywach i owocach. Owoce możemy śmiało podać dziecku na drugie śniadanie, nie zapomnijmy też o porcji warzywa do obiadu. Dzięki prawidłowemu komponowaniu posiłków możemy ustabilizować wagę dziecka i dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych. Jest to szczególnie istotne po zimie, gdy organizm spragniony jest witamin.

Pamiętaj też o właściwym nawodnieniu, podaj dziecku Muszyniankę.  Zbilansowana dieta to najlepszy sposób na uzupełnienie niedoborów.