Integracja sensoryczna dziecka

By 28 sierpnia 2019DZIECKO

Jest to proces, podczas którego wszystkie zmysły przekazują mózgowi wiadomości. Zadaniem tego organu jest rozpoznanie i powiązanie otrzymanych informacji, co ma pomagać w procesie adaptacji i rozwoju. Dlatego zajęcia z integracji sensorycznej są odpowiednie szczególnie dla dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Jak rozpoznać zaburzenia?

Jeżeli mózg nie radzi sobie z przetwarzaniem bodźców zmysłowych mamy do czynienia z zaburzeniami integracji sensorycznej. Aby je rozpoznać, należy obserwować zachowanie dziecka.

Maluch, który jest zbyt wrażliwy na dotyk i przejawia się to u niego np. niechęcią do czesania włosów, może mieć właśnie takie problemy. Inne objawy mogą dać o sobie znać w przedszkolu, kiedy dziecko nie ma ochoty bawić się w większej grupie lub nie przepada za zajęciami plastycznymi.

Kolejnym symptomem zaburzeń integracji sensorycznej jest zbyt mała wrażliwość na dotyk. Gdy dziecko szuka dodatkowych bodźców podczas zabaw, np. skacze, hałasuje, przewraca się, to również znak, że coś jest nie tak.

Także problem z rozwojem mowy oraz brak koncentracji i koordynacji ruchowej mogą świadczyć o kłopotach w odbieraniu wrażeń zmysłowych.

Jak walczyć z zaburzeniami?

Pomocą dla malucha może być terapia , która ma poprawiać działanie układu nerwowego. Ze względu na to, że jest przeznaczona dla dzieci, odbywa się przez edukacyjną zabawę, dostosowaną do wieku i rozwoju podopiecznego. Podczas zajęć  wykorzystuje się m.in.: równoważnie, trampoliny, huśtawki i hamaki terapeutyczne.

Oprócz poprawy funkcjonowania zmysłów dziecko dostaje też sporą dawkę ruchu. To również ważne w procesie jego rozwoju. Przy dużej aktywności fizycznej, należy zadbać o regularne nawadnianie przedszkolaka. Dobrym wyborem będzie naturalna woda mineralna Muszynianka, która jest też bogata w wiele cennych składników mineralnych.