Jak radzić sobie z zakwasami?

By 29 lipca 2020SPORTOWCY

Przyczyną pojawiania się zakwasów jest przeciążenie mięśni podczas treningu. Problem ten może spotkać każdego, nawet doświadczonych sportowców. Ból i dyskomfort im towarzyszący może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na radzenie sobie z zakwasami.

 

Czym są zakwasy i skąd się biorą?

Początkowo sądzono, że przyczyną bólu mięśni jest odkładający się w nich kwas mlekowy, jednak ta teoria została obalona. Okazało się, że jest on wypłukiwany z tkanki mięśniowej przez krew po upływie około 2 godzin po wysiłku.

Zakwasy to zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Przyczyną bólu są mikrouszkodzenia mięśni, które powstają podczas wzmożonego wysiłku, w szczególności gdy nie jest on poprzedzony rozgrzewką. Zakwasy to także dolegliwość osób, które nie ćwiczą regularnie, a więc nie są przyzwyczajone do wysiłku fizycznego. Zwykle ból utrzymuje się do 7 dni, a po tym okresie ustaje samoistnie. Pamiętaj, że podczas wysiłku fizycznego bardzo ważną kwestią jest nawodnienie organizmu, dlatego miej przy sobie zawsze butelkę Muszynianki.

Jak zwalczać zakwasy?

Zakwasy rzadziej pojawiają się u osób, które uprawiają sport regularnie, a wysiłek fizyczny dostosowują do swoich możliwości. Bardzo ważne znaczenie dla zachowania mięśni w dobrej kondycji jest regularny sen, bowiem podczas snu namnażają się komórki satelitarne w mięśniach, a one same się regenerują.

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się zakwasów jest pójście do sauny po intensywnym treningu. Wysoka temperatura sprawia, że mięśnie się rozluźnią i będą mniej bolały. Pamiętaj jednak, że pomiędzy treningiem, a wizytą w saunie powinien być odstęp co najmniej kilku godzin, ponieważ zbyt szybka wizyta może jedynie uszkodzić mięśnie.

By, pomóc swoim mięśniom zadbaj o odpowiednią podaż białka, które powinno być dostosowana do danej aktywności fizycznej i oscylować pomiędzy 1.2 a 2 g białka na kilogram masy ciała. Dodatkowo nie zapomnij o podaży kwasów omega-3, węglowodanów oraz antyoksydantów, które wspomagają regenerację.